banner

ABD’de eğitim gören Türk öğrencilere müjde!
ABD, özellikle, yetişmiş kalifiye elemen sıkıntısı çektiği bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında yüksek lisans yapan yabancı öğrencileri kaçırmak istemiyor.

ABD Kongresi'ne sunulan ve Türk öğrencileri de yakından ilgilendiren, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında yüksek lisans yapan yabancı öğrencilere Yeşil Kart yolunu açan düzenlemenin geçmesi halinde, 2 yılda 110 bin öğrenci Amerikan vatandaşlığına ilk adımını atacak.

Son istatistiklere göre, ABD'de yaklaşık 723 bin yabancı öğrenci kolej ve üniversitede eğitim görüyor. ABD'ye daha çok Çin, Hindistan ve Güney Kore'den gençler ''akın'' ederken, öğrenciler genellikle işletme ve yönetim, mühendislik, matematik ve bilgisayar mühendisliği alanlarını tercih ediyor.

Obama yönetimi de ülke ekonomisine her yıl 21 milyon dolar gelir bırakan bu genç beyinlerin, sadece eğitim döneminde değil, sonrasında da ABD'ye hizmet etmesini ve özellikle ülkenin ciddi istihdam açığı yaşadığı bu alanlarda yetişen öğrencileri mezun olduktan sonra başka ülkelere kaptırmamak istiyor.

Kongre'de Demokratların ağırlıklı olduğu Senato kanadında, senatör Charles Schumer, Christopher Coons ve Sheldon Whitehouse ile birlikte, yönetimin bu bakışını yansıtır şekilde, Yeşil Kart sahibi olmak isteyen birçok öğrenciyi heyecanlandıran bir tasarı gündeme getirdi.

Senato'ya sunulan ''Ulusal statü yoluyla Amerika'nın inovasyonu ve bilimsel araştırmalardan yararlanma 2012'' adlı tasarı, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında yüksek lisans yapanlara Yeşil Kart yolunun açılmasını öneriyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.