banner

Zorunlu imam hatip MEB müdürünü görevinden etti
Sultangazi'de içinde Alevi öğrencilerin de olduğu 600 öğrenciyi, "Genel lisede yer yok" diyerek imam hatip lisesine yönlendiren milli eğitim müdürü görevden alındı.

Yaklaşık 500 bin nüfuslu Sultangazi de sadece 1 genel lise kaldığı için yaşanan sıkıntı ve velilerin eylemleri basına yansıyınca 1 günde çözüm bulundu.

‘Zorunlu’ imam hatip eğitimi skandalı, 1 günde çözüldü. Soruna ‘bilgisayar hatası’nın yol açtığı belirtilirken fatura ilçe milli eğitim müdürüne çıktı. Müdür vekâleten yürüttüğü görevinden alındı. İHL’ye kaydedilmeleri gündeme gelen ve aralarında Alevi gençler de bulunan öğrenciler istedikleri okullara kayıtedilmeye başlandı ve konu Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ’in de gündemine geldi. Bakan Dinçer “hiçbir öğrencinin kendisi veya velisinin isteği dışında bir programda okumaya zorlanamayacağını” vurguladı.

Türkiye ’de 2 yıldır genel liseler Anadolu lisesine dönüştürülüyor. Dönüşüm sırasında İstanbul ’un en kalabalık ilçelerinden Sultangazi’de sadece 1 tek genel lise kaldı. Sultangazi’deki öğrenciler, bu okula ve 3 meslek lisesine kayıt için başvurunca yığılma yaşandı. Başarı puanı düşük binlerce öğrenci açıkta kaldı. Tercih listesi yapan yaklaşık 600 öğrenci, tercih etmediği halde imam hatibe yönlendirildiklerini görünce şoke oldu. Alevi olduklarını belirterek itiraz dilekçeleri yazan ailelerin durumunu sayfalarına taşırken Radikal ’in soruları üzerine İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, müfettiş görevlendirdiklerini açıkladı.

Yıldız, dün son durumu şöyle anlattı: “Konudan haber olunca müfettişleri yolladık. Bilgisayarlarında kendilerince program yapmışlar. İlçede yeni açılan imam hatip var. Boş olunca sistem boş okula öğrencileri otomatik yerleştirmiş. Belli niyetle yönlendirme yok. Ancak bu öğrenciler fiilen kayıt yaptırmamıştı. Listelerde eşleştirmişlerdi. Aileler itiraz dilekçeleri veriyorlardı. Dün sabah itibariyle de bakanlık müfettişleri gitti. İlçe kayıt komisyonu dağıtıldı. İsteği dışında imam hatip lisesine yerleştirilen öğrencilerin hepsi istedikleri okullara yerleştirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah (Avcı) Bey vekâleten bu görevi yapıyordu. Bu olanlardan sonra o görevde tutamazdık. Görevden aldık. Şube müdürü görevine geri döndü. Yeni sistemde en hassas olduğumuz nokta demokratik olması. Prensipleri altüst edecek bir düzenleme söz konusu olamazdı. İstanbul genelinde böyle bir sorun yaşanmadı zaten.”(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.