banner

Sevilay öğretmen bıçaklanırken polis, bakın neredeymiş?
Türkiye önceki gün okullarda yaşanan iki olayla sarsıldı. İstanbul'da 3. sınıf öğrencisi bir kız çocuğu, 5,5 yaşındaki Eren B.'yi tuvalette ıslatıp dövdü.

İzmir'de ise H.K. (15), fen öğretmeni Rabia Sevilay Durukan'ı bıçaklayarak öldürdü. Sevilay öğretmen toprağa verilirken, olayla ilgili yeni ayrıntılar da ortaya çıktı. Cinayet sırasında okul polisinin, zanlının ailesiyle müdür odasında bulunduğu öğrenildi. H.K'nın olaydan bir gün önce babası tarafından dövüldüğü ve ağabeyinin de uzun süredir cezaevinde olduğu gelen bilgiler arasında.


Cinayeti gören öğrenciler, psikolojik destek bekliyor

İzmir Karabağlar'daki Nazire Merzeci İlköğretim Okulu'nda derse geç kalan 8'inci sınıf öğrencisi H.K.'nın (15), tartıştığı fen öğretmeni Rabia Sevilay Durukan'ı (40) başka bir derste öğrencilerin gözü önünde bıçaklayarak öldürmesi infiale sebep oldu. H.K. tutuklanırken Sevilay öğretmenin meslektaşları ve öğrencileri meydanlara döküldü. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de okuldaki öğretmenlerin rehabilitasyonu için uzmanlardan oluşan ekip görevlendirdi. Ancak sınıfta işlenen cinayete şahit olan öğrencilerin durumu konusunda herhangi bir adım atılmadı. Uzmanlar, dün öğretmenlerle görüşmeye başladı. 10 günlük çalışmanın ardından uzman ekibin öğrencilerle de bir araya geleceği öğrenildi. Sevilay öğretmen dün gözyaşları arasında toprağa verilirken törene Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de katıldı.

Ağabey de cezaevinde

Bu arada cinayetin işlendiği sırada okul polisinin, zanlının ailesiyle müdür odasında bulunduğu öğrenildi. Velinin, okul yönetimi ile mutabakat imzalayacağı sırada H.K.'nın Durukan'ı öldürdüğü belirtildi. Okula 500 metre mesafede bulunan H.K.'ya ait evde kimsenin bulunmadığı gözlendi. Baba Cemil K.'nın midyecilik yaptığı, olaydan bir gün önce oğlunu dövdüğü, zanlının ağabeyinin de cezaevinde olduğu gelen bilgiler arasında. H.K.'nin saldırgan olduğunu ve devamlı disipline verildiğini anlatan arkadaşları ise şunları söyledi: "Saygısızdı. Her öğretmene küfür ediyordu. Okuldan kaçar, derslere girmezdi. Yanında 'kelebek' denen bıçakla bazen de jiletle gelirdi. Sinirliydi, sigara da içerdi. Bize iyi davranır, bazen de yardımcı olurdu ama sürekli kavga eden bir tipti. Bize de bıçakla saldırmıştı."

Okulda dövülen çocuğun ailesi müdüre tepkili

İstanbul Bayrampaşa Mustafa Itri İlköğretim Okulu'nda 3. sınıfa giden bir kız çocuğunun 66 aylık (5,5 yaşındaki) Eren B.'yi çarşamba günü tuvalette soyarak ıslatıp dövmesi, yeni eğitim sistemini tartışmaya açtı. Anne Dilek B., medyada çıkan bu haberlere ve okul müdürünün kendilerine karşı sergilediği olumsuz tavra tepkili. Dilek B. yeni eğitim sistemine karşı olmak gibi bir amaçlarının bulunmadığını belirterek, "Eğer istemeseydik çocuğumuza rapor alır, bu sene okula göndermezdik. Provokatif hiçbir eylem amacında değiliz." diye konuştu. Okul müdürüne ve Eren B.'yi döven kız çocuğuna dava açan aile, ilk başta müdüre dava açmak gibi bir amaçlarının olmadığını, ancak müdürün kendilerine karşı sert tutumu sebebiyle kendisinden şikayetçi olduklarını ifade etti. Kamera kayıtlarını seyreden anne Dilek B., kız çocuğunun Eren B.'yi kucağında tuvalete soktuktan sonra 10 dakikalık süre geçtiğini aktardı. Olayı fark eden okul görevlisinin Eren'i kucağında çıplak bir halde dışarıya çıkardığını belirtti. Baba Kader B. ise okul müdürünün olayı kendilerine haber vermediğini, eşinin okula 1 buçuk saat erken gittiği için olayı tesadüfen öğrendiğini aktardı. 5 günlük rapor alan Eren B., okula başladıktan sonra tuvaleti rehber öğretmen eşliğinde kullanacak. (zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.