banner

O habere İl Milli Eğitim’den yalanlama
Kapıcı çocukları bir sınıfta toplandı iddiasını İl Milli Eğitim yalanladı

Gaziantep’de yeni eğitim-öğretim yılında ismi “Nilgün- İsmet Akınalan İlkokul Ortaokulu” olarak değiştirilen Gaziyurt İlköğretim Okulu’nda kapıcı çocukları bir sınıfta toplandı. Varlıklı çocukların toplandığı sınıfa da en iyi öğretmenler verildi. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise, iddiaları yalanladı.

Nilgün- İsmet Akınalan okulunda kapıcı çocukları bir sınıfa, varlıklı çocuklar ve öğretmen çocukları da ayrı bir sınıfa toplatıldı. Varlıklı, okula bağış yapan çocukların ve öğretmen çocuklarının bulunduğu bu sınıfa en iyi öğretmenler verildi.

Okul idaresinin bu uygulamasının duyulmasından sonra, birçok veli “çocuklarımız bu sınıfta başarısız mı olur” endişesine kapılarak, çocuklarını “kapıcı çocukları” sınıfından aldılar. Sonuçta geriye 9 çocuk kaldı ve alınan bilgiye göre okul idaresi o sınıfı nakille gelen öğrencilerle doldurmayı planlıyor.

Veliler, öncelikle kapıcı çocuklarının bir sınıfta toplanmasına tepki gösterdi. Okul idaresinin insan haklarına ve eğitimde eşitlik ilkesine aykırı uygulamalarından şikayetçi olan veliler, “Bir sınıfta varlıklı ve okula çok bağış yapanlarla, öğretmen çocukları toplandı. Bu sınıfa en iyi öğretmenler giriyor ve bu öğretmenler başka sınıflarda derse girmiyor. Burada çocuğun başarısı değil, babası paralı olanlar kıstas alınıyor. Bir eğitim kurumunda bu kıstaslara göre eğitim yapılırsa, biz çocuklarımıza hangi doğruyu öğreteceğiz” diye konuştular.

Okulun adı da değişti

İddiaya göre Gaziantep’teki Gaziyurt İlköğretim Okulu’nun adı, Milli Eğitim’e bir milyon bağışta bulunurken, “Adımı şehrin en merkezindeki bir okula vereceksiniz, gelen geçen görecek” diye şart koşan bağışçının adı ile değiştirildi. Okulun yeni ismi, Nilgün-İsmet Akınalan olarak değiştirildi.

Her öğrenciden 300 TL isteniyor

İlköğretim birinci sınıf öğretmeni, sınıfa projeksiyon makinesi alınacak diye direterek, her öğrenciden 300 lira istediğini dile getiren bir grup veli, “Milli Eğitim Bakanı, öğrenci velisinden para talep edilmeyecek sözlerini hatırlatarak okulda geçen yıl okul aile birliğine toplanan bağış miktarı incelendiğinde, gerçeğin ne olduğu, velilerin nasıl soyulduğu görülecektir.” dedi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü:

Yaptığımız incelemeler sonucunda veli toplantılarında velilerden herhangi bir şekilde para toplanmadığı görüldü. Ayrıca haberde yer alan projeksiyon alınması için para toplandığı iddiası da doğru değil. Çünkü halihazırda sınıfta zaten projeksiyon cihazı mevcut. Zaten bu okulumuzda bütün sınıflarda projeksiyon cihazı bulunuyor. Okulumuzun bulunduğu Sarıgüllük Mahallesi’nde 1. sınıfa kayıt olacak e-okul ekranına yansıyan 180 öğrenci 1. sınıflar için ayrılan 8 şubeye yapılan kura sonucu öğretmeni ile birlikte dağıtıldı. Sınıf listeleri incelendiğinde de görüldüğü gibi meslek grubundan öğrenci velisinin tüm sınıflarda dengeli bir şekilde bulunduğu görülüyor. Haberde yer alan kapıcı çocuklarının özellikle bir sınıfta toplandığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Her şubede velisi kapıcılık yapan sadece bir öğrencinin olduğu tespit edildi. Yapılan ön incelemenin netlik kazanması açısından konuyla ilgili Müdürlüğümüzce İl Eğitim Denetmenleri görevlendirilerek inceleme başlatıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.