banner

Başbakan’dan dershane sahiplerine çağrı
Başbakan Erdoğan, dershane sahiplerini özel okul kurmaya çağırdı, ''Birileri daha fazla para kazansın diye Anadolu'daki fakir vatandaşımızın daha fazla sömürülmesine göz yumamayız'' dedi.

erdogan medipolBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bağcılar'daki Medipol Mega Hastaneler Kompleksi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, yatırım tutarı 150 milyon doları bulan bu dev sağlık tesisinin Türkiye'ye kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ederek, 4 ayrı bölümden oluşan bu büyük kompleksin 470 yatağı, 246 poliklinik odası ve diğer pek çok özelliğiyle Türkiye'de sağlık alanında standartları oldukça yükseğe taşıdığını belirtti.

Başbakan Erdoğan, devletin sosyal devlet özelliğine, şefkatli devlet niteliğine çok büyük önem verdiklerini belirterek, ''Vatandaşına en kaliteli eğitim, sağlık hizmetini sunamayan bir devlet, görevini hakkıyla yerine getiremiyor demektir'' dedi.

Obama'ya anlatmamı istediler

Sultanahmet Camisi'nde bir gün cuma namazı çıkışında turist grubunun kendisine el salladığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Yaklaştım yanlarına, nereli olduklarını sordum. Amerikalı olduklarını söylediler. Fakat konuyu biliyorlar. Öğrenmişler. Bana dediler ki, 'Siz bu sağlık reformunu nasıl yaptınız?'. Ben de kendilerine anlattım.

O sırada Amerika seyahatim var. Onu da öğrenmişler. 'Şimdi Amerika'ya gidiyorsunuz, bir de bunu Obama'ya anlatın' dediler.

Ben de bu olayı seyahatte Obama'ya anlattım. O da gülmeye başladı. Ama kararlıydı. Zor da olsa sonunda sağlık reformunu gerek kongreden gerekse senatodan geçirdi.''

Türkiye böyle bir ülke

Başbakan Erdoğan, dikkat çekici bir örneği de paylaşmak istediğini ifade ederek, geçen haziran ayında Gülsüm Tunç adında bir vatandaşın 112 Acil Hattı'nı aradığını, bir yakınının Güney Amerika'ya iş için gittiği ve orada bayılarak hastaneye kaldırıldığı yolunda bilgi aldıklarını ancak kendisine ulaşamadıklarını söylediğini belirtti.

Sağlık personelinin konuyu araştırdığını, Güney Amerika'da beyin kanaması geçirdiği belirlenen vatandaşın 20 gün takip edildiğini, durumu ağırlaşınca 4 uçuş personeli, 2 doktor ve bir acil tıp teknisyeninden oluşan ekibin 36 saat 10 dakikalık uçuşun ardından hastayı Türkiye'ye getirdiğini anlatan Erdoğan, '' 6 haftalık bir tedavinin sonunda kardeşimiz hayati tehlikeyi atlatıyor ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir hale geliyor. Türkiye artık böyle bir ülke'' dedi.

Sıkıysa vatandaşım kapıdan çevrilsin

Sağlık hizmetinin özel sektörle de birleştirildiğini, hiçbir hastane kapısının vatandaşa kapalı olmadığını anlatan Erdoğan, "Şu anda sıkıysa benim vatandaşım bir hastaneye gitsin ister özel ister devlet, kapıdan geri çevrilsin, çeviremezler" dedi.

Şehir hastaneleri

25 ilde farklı alanlardaki sağlık hizmetlerinin aynı yapı içinde verildiği yeni bir modele geçileceğini vurgulayan Erdoğan, "Bu benim aslında 9 yıl önceki hayalimdi ama ne yazık ki hala bunu gerçekleştiremedik. Ama şimdi adımlarını attık. Bazı Danıştay'da vesaire engellemeler oluyor. Bunları da aşmak suretiyle süratle ihalesini yaptığımız şehir hastaneleriyle işe başlıyoruz" diye konuştu.

''Vatandaşımızın sömürülmesine göz yumamayız''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu'yu dolaştıklarını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Kusura bakmasınlar. Birileri daha fazla para kazansın diye Anadolu'daki fakir vatandaşımızın daha fazla sömürülmesine göz yumamayız. Bana Anadolu'da şunu soruyor anne-baba; 'Madem dershaneye çocuğumu göndereceğim. Bu okullar niye? Bak ben kolumdaki bileziği satmak zorunda kaldım'. Koleje gönderiyor, yine dershaneye gidiyor. Koleje de para veriyor, dershaneye de para veriyor. Bunun ne akılla ne mantıkla izahı mümkün değil. Türkiye bunu aşacak. Kimse gücenmesin. Adeta merdiven altı sistemlerle, yok bilmem apartmanın bir katı sistemlerle... Yok kardeşim. Özel okul kur, ben sana öğrenci de göndereyim ve hizmet alımı yapalım senden. Öğrenci boşluğu diye bir şey olmaz merak etme. Sen bizi yatırımdan kurtarırsın, biz de sana öğrenci göndeririz. Böylece devlet, millet el ele hem başarıyı yakalarız hem de bu tür insanımızın yokluğa mahkum olmasını engellemiş oluruz. Bunları ben eğitimde gelişime fırsat verecek destek çalışmalar olarak görüyorum. Bu adımın da hazırlıklarını yapıyoruz. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında inşallah bunu başaracağız.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.