banner

Uzaydan Dünya'ya atlayacak
Avusturyalı Felix Baumgartner, Salı günü 36 bin metreden bedenini dünyaya bırakacak. Doktorlara göre, bu tarihe geçecek atlayış ölümle sonuçlanacak...

Dünyanın en çılgın sporcularından biri olarak gösterilen Avusturyalı 43 yaşındaki paraşütçü Felix Baumgartner, Salı günü tarihin en önemli atlayışını yapacak... Geçen Mart ayında 50 metre uzunluğunda bir helyum balonunun taşıdığı kapsülle yerden 21 bin 800 metre yükseklikten atlayarak saatte 587 KM hıza ulaşan Baumgartner, bu atlayışla sıvıların, kanın buharlaştığı ve insan hayatının tehlikeye girdiği, sıcaklığın sıfırın altında 60 santigrat dereceye yaklaştığı 19 bin metre civarlarındaki Armstrong Sınırı'nı geçmişti. Atlayıştan sonra Baumgartner, ellerini kımıldatamamıştı. Şimdi Red Bull ve NASA'nin ortak organizasyonuyla düzenlenen "Red Bull Stratos" projesinde, New Mexico Çölü'ne inecek olan Baumgartner, 36 bin metreyi 15 dakikada geçecek. Bu atlayıştan sonra emekli olacak Avusturyalı sporcu, "İnanılmaz bir heyecan yaşıyorum. Her şey hazır. Havada ölümle burun buruna bir 15 dakika geçireceğim. Ya fiili olarak emekli olacağım ya da hayatımı kaybederek hayattan emekliye ayrılacağım" dedi. Uzmanlar da atlayışın büyük risk taşıdığını söyledi.

AİLESİ KARŞI ÇIKTI

Baumgartner, bu atlayışla albay Joseph Kittinger'in çıktığı 25 bin metrelik rekoru kırmayı ve serbest düşüşte ses hızını geçen ilk insan olmayı hedefliyor. Ancak ünlü sporcunun ailesi, bu atlayışa karşı çıkıyor. Baumgartner ise, "Bunu gerçekleştirmek zorundayım" diyor.(takvim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.