banner
banner
banner

Üniversitelerimiz rekabetten çok uzak
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitelerimiz uzun yıllar çok içe kapalı oldu. Gerek Türkiye içi gerek dünyayla rekabetten çok uzak kaldı.

Cumhurbaşkanı Gül, yeni yükseköğretim kanunu çalışmalarına yönelik bilgi almak üzere Yükseköğretim Kurulu'nu (YÖK) ziyaret etti. YÖK'e gelişinde Gül'ü, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve diğer ilgililer karşıladı. Milli Eğitim Bakanı Dinçer ve YÖK Genel Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Gül'e yeni yükseköğretim kanunu çalışmalarına ilişkin brifing verildi.

Gül, 2 saat süren toplantının ardından YÖK'ten ayrılırken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Üniversitelerle ilgili yeni çalışmaların yapıldığı bir dönemde YÖK'ü ziyaret ettiğini belirten Gül, çalışmalarla ilgili bilgi aldığını ve fikirlerini paylaştığını söyledi.

Türkiye'nin son yıllarda her alanda köklü reformlarla kendisini yenilediğini belirten Gül, ekonomideki köklü değişikliklerle Türkiye ekonomisinin güçlü hale geldiğini kaydetti. Hukuk ve yargı alanındaki reformlara da işaret eden Gül, ''Bütün alanlarda bu çalışmalar yapılırken üniversite, yükseköğretim alanında da 1980'lerin, o günkü dönemlere hitap eden, bütün üniversiteleri, eğitim sistemini tek tipleştirici anayasa ve yasayla devam etmek mümkün değil. Her ne kadar son yıllarda bazı değişiklikler olsa da üniversitelerin kalitesini yükseltmek, üniversitelerde daha nitelikli, daha iyi öğrenciler yetiştirmek, üniversiteleri dünya üniversiteleriyle daha iyi mukayese edip daha iyi konuma getirmek için üniversite alanında da önemli çalışmaların yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bütün toplum buna inanıyor'' diye konuştu.

Bu çerçevede YÖK'te bir süredir çalışmalar yürütüldüğünü, hazırlanan ilk taslakların üniversitelere gönderildiğini söyleyen Gül, ''Burada önemli olan, böyle önemli, reform diyebileceğim bir çalışmanın şeffaf, açık, bütün üniversitelerin ve ilgili herkesin katılımını sağlayacak şekilde yapılması ve olgunlaştırılarak Meclis'e götürülmesidir'' dedi.

''Üniversitelerimiz rekabetten çok uzak kaldı''

Üniversitelerden taslakla ilgili görüşlerin alınacağını söyleyen Gül, yükseköğretimle ilgili çalışmalar yapan sivil toplum örgütleri, bilim adamları ve düşünürlerin katkılarıyla ortaya çıkacak düzenlemenin TBMM'ye gideceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, ''Ümit ederim ki bunu en güzel şekilde gerçekleştiririz. Çünkü üniversitelerimiz uzun yıllar çok içe kapalı oldu. Gerek Türkiye içi gerek dünyayla rekabetten çok uzak kaldı. Üniversitelerimizin zaman zaman çok kaybı oldu. Kendi enerjilerimizi kendimiz tükettik'' diye konuştu.

Üniversitelerin son yıllarda yarış içine girmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, Türkiye'nin köklü üniversitelerinin kendilerini tekrar göstermeye ve dünya üniversiteleri arasında yer almaya başladığını vurguladı.

Türkiye'nin her şehrinde yeni üniversitelerin kurulduğunu belirten Gül, bu üniversitelerin stratejik hedeflerinin gerçekleşmesi, üniversitelerin hem bölgelerine hem de Türkiye'ye katkıda bulunabilmeleri için desteklenmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Yükseköğretim Kurulu'nun büyük bir sorumluluk taşıdığını kaydeden Gül, ''Ümit ederim ki önümüzdeki dönemde Türk yükseköğretimiyle ilgili, üniversitelerle ilgili doğru verimli ve üniversitelerimizi daha güçlendirecek, onların özerkliğini, kalitesini artıracak şekilde yeni bir yapılanma söz konusu olur'' dedi.

''Çalışmalara bütün üniversitelerin katkı vermesi gerekiyor''

Cumhurbaşkanı Gül, yeni yükseköğretim kanun tasarısı taslağında en beğendiği değişikliğin sorulması üzerine taslaklar üzerinde çalışıldığını ifade etti.

Bu değişikliklerin yapılmasının, daha kaliteli bir yükseköğretimin temini için önemli olduğuna dikkati çeken Gül, ''Burada en çok ihtiyaç olan şey üniversitelerin rekabete açılması'' dedi. Türk ekonomisinin dünyayla rekabet eder hale geldikten sonra güçlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla üniversitelerimizin iç ve dış rekabete açılması, üniversitelerimizin ve akademik kadrolarımızın performansını göstereceği dinamizmin yaratılması... En önemli olan şey bu. Bunu sağlamak için daha elastik, üniversitelere daha çok yetki veren, yükseköğretimin bütün üniversiteleri tek tipleştirici düzenlemesini sona erdiren adımlar çok önemli. Yoksa rektörü kim seçsin, nasıl seçilsin bunlar daha az önemli. Bu değişiklikler eğer üniversitelerin kalitesini yükseltecekse önemli. Yoksa hiçbir anlamı yok. Erken adımlarda bu çalışmalara bütün üniversitelerin katkı vermesi gerekiyor ki sonunda gayet düzgün, Türkiye'yi daha da ileriye taşıyacak bir yasa ortaya çıkabilsin. Burada anayasa değişikliğini gerektiren konular var. Anayasa değişikliği için TBMM'de büyük bir çoğunluk ihtiyacı söz konusu. Siyasi partilerimizin de bilgilendirilmesi, hepsinin katkısının sağlanması çok önemli.''

''Bütün bu yapılanlar Türkiye'nin geleceğiyle ilgili''

Gül, süreç devam ederken öğrencilere neler söylemek isteyeceği sorusunu şöyle yanıtladı:

''Bütün bunlar öğrenciler için aslında. Üniversite mezunu olduktan sonra elindeki diplomayla kendisine daha çok özgüveni olan, daha çok iş bulabilen, hayatını daha mutlu hale getirebilecek bir üniversite öğrencisi çıkarmak. Yoksa 4 sene sonra herkese diploma verip de diplomalı üniversite mezunu işsizlerin sayısı çoğalırsa bu anlamsız olur. Bütün bu yapılanlar üniversite öğrencileri yani Türkiye'nin geleceğiyle ilgili. Türkiye'nin mutlu, zengin olması, refah toplumu olması, gelişmiş, demokratik, kalkınmış ülkeler arasına katılması için nitelikli insana ihtiyacı var. Nitelikli insan bir ortaöğrenimde bir de üniversitede yetişir. Her şey aslında öğrencilerin daha iyi bir eğitim almaları için yapılıyor.''

Cumhurbaşkanı Gül, bir basın mensubunun ''Ekonomik programımızda, büyüme planlarımızda geri adım atacağımız açıklandı. Bunu nasıl değerlendireceksiniz'' sorusuna ''Ekonomi kurmaylarının, hükümetin bileceği bir şey. Bunlar hesap kitap meselesi. İsteriz ki her sene yüzde 11 büyüyelim, dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olalım ama nihayette arzu ayrı, bir de hesap kitap meselesi var'' yanıtını verdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.