banner

Çocuk gelinde Avrupa 2.siyiz!
Türkiye, Gürcistan’dan sonra Avrupa’da çocuk gelinlerin en yaygın olduğu ikinci ülke. Türkiye genelinde 181 bin 36 çocuk gelin bulunuyor. İstanbul’da ise 24 bin 934 çocuk gelin var

Birleşmiş Milletler’in (BM) kararıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nün teması “çocuk evlilikleri” olarak belirlendi. BM bu kararı, küçük yaşta evliliklerin önlenmesi konusunda acil eylem planı yapılması gerektiğini vurgulamak için aldı. Türkiye, Gürcistan’dan sonra Avrupa’da çocuk gelinlerin en yaygın olduğu ikinci ülke. Türkiye genelinde 181 bin 36 çocuk gelin bulunuyor. Devletler önlem almazsa 2020 yılına kadar dünya üzerinde 100 milyondan fazla kız çocuk “gelin” olacak.

181 bin çocuk gelin var

Türkiye, Avrupa ülkeleri olarak değerlendirilen ülkeler arasında erken evlilik oranı yüzde 17 olan Gürcistan’ın ardından yüzde 14 oranıyla ikinci sırada görülüyor. Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Araştırması ve TÜİK verilerinden yararlanarak hazırlanan rapora göre, Türkiye genelinde 181 bin 36, İstanbul’da ise 24 bin 934 çocuk gelin var. Türkiye’de 18 yaş altı evlilik yapan erkeklerin oranı yüzde 6,9 iken, bu rakamın kadınlarda yüzde 31,7 olarak görülüyor. Bu evliliklerin yüzde 16,9’unun kentte, yüzde 24,6’sının da kırda gerçekleşiyor. UNICEF’in 2012 raporuna göre dünya çapında 25-49 yaşları arasında 400 milyon kadın çocuk yaşta evlendirildi. Türkiye’de 2011 yılında 20 bin aile, 16 yaşından küçük kızlarını evlendirebilmek için mahkemelerde dava açtı. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre erken evlilik ve nişanlanma nedeniyle eğitime devam etmeyenlerin yüzde 97.4’ü kız öğrenciler. Araştırmalar ekonomik sıkıntısı olmayan ailelerin çocuklarını erken yaşta evlendirme eğiliminde olmadığını gösteriyor.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.