banner

Askerî liselerde müfredat sivilleşiyor
Darbelerin en önemli sebeplerinden biri olarak gösterilen askerî okullardaki müfredat sivilleşiyor. Programa göre müfredat hazırlama çalışmasına Talim ve Terbiye Kurulu da müdahil olacak. Çalışma, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte yürütülecek.

AK Parti’nin 2023 vizyonundaki başlıklar arasında yer alan askerî okullardaki müfredatın nasıl ayıklanacağı netleşiyor. Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı ile yürütülecek çalışmaya göre askerî liseler ve harp okullarındaki dersler daha demokratik hale getirilecek. Normalde askerî müfredatın, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nca belirlenmesi gerekirken şimdiye kadar askerî kanattan gelen öneriler aynen kabul edildi. Adeta noter görevi üstlenen bu kurul artık kendi asli işlevini yerine getirecek. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, bu düşünceyi komutanlara da açtığı ve onaylarını aldığı öğrenildi.

Darbeci zihniyetin temellerine inildiğinde sadece okullardaki müfredatın değiştirilmesinin yeterli olmayacağı belirtiliyor. Bunun için dersleri veren komutanların da zihniyetinin değişmesi gerektiği vurgulanıyor. Eski Genelkurmay başkanlarından Hilmi Özkök, geçtiğimiz günlerde TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na verdiği bilgilerde, bu hususun altını çizmişti. Özkök, “Silâhlı Kuvvetler’in insanları şartlandırması daha bebekken oluyor. Askerî okullar da amaçları sağlamak için ona göre bir müfredat uyguluyor. O müfredat gençleri o yönde aşılıyor.” demişti. 27 Mayıs 1960 darbesi öncesinde hem içeride hem dışarıda memnuniyetsizlik düşüncesine itildiklerini anlatarak, “O yaşta siyasete dokunmak istediğimizi düşünüyordum. Şimdi görüşlerim farklılaştı.” itirafında bulunmuştu.

Daha fazla güvenlik, okulları boğar

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi kapsamında ziyaret ettiği Altındağ Özdemir Gürocak İlkokulu’nda önemli açıklamalar yaptı. Terör örgütü tarafından Doğu ve Güneydoğu’daki okullara yapılan saldırıları sert bir dille kınayan Dinçer, “Açık bir savaşta bile hastane, okul ve camiler saldırıya uğramıyor. Okulların hedef alınması terörün ahlaki unsur taşımadığını gösteriyor.” dedi. ‘Güvenli Okul’ projesi kapsamında tüm okullarda tedbirler alındığına işaret eden Bakan, “Bunların dışında okulları çok fazla güvenlik tedbirleri ile boğmak doğru olmaz. İhtiyaç duydukça gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.