banner

7 saatten az uyuyan öğretmen agresif oluyor
Uzman psikolojik danışman Dr. Fatih Kalkınç, 7 saatten az uyuyan bir öğretmenin gün içinde öfkelendiğini ve agresif hale geldiğini söyledi.

Manisa Aktif Eğitimciler Derneği (AKED) tarafından Belediye Kültür Sitesi Lale Salonu'nda öğretmenlere yönelik düzenlenen "Öfke Kontrolü" adlı seminerde konuşan Kalkınç, saat 23.00'te yatan biriyle 02.00'de yatan arasında sabrın çok farklı olduğunu, öfkeli kişilerin yanından uzaklaşılması gerektiğini kaydetti.

Dr. Kalkınç, “Öfkeli bir insana bir şey anlatmayın. İzmir'de geçtiğimiz günlerde bir öğrenci, öğretmenini bıçakladı. İnsanlar kontrolden çıkmaya başladı. Eğer bir kişi, ‘Ben intihar edeceğim, kendimi bıçaklayacağım.' dese, yüzde 1 bir ihtimal bile olsa hemen bir psikiyatriste göndeririz.” dedi. Öğretmenin öğrenciyle güç yarışına girmemesi gerektiğinin altını çizen Kalkınç, “Öğrenciyle güç yarışını girildiği zaman kazansan da sen kaybetmiş olursun. Önemli olan, bir insanın öfke durumuna gelmemesini sağlamaktır. İnsanlar öfkelendiğinde hemen sakinleştirilmeli. Çok sinirlendiğimiz zaman durumumuzu değiştirelim; oturuyorsak ayağa kalkalım, gezelim.” diye konuştu.

Öfkeli bir insana tepki verilmemesi gerektiğini vurgulayan Fatih Kalkınç, “Öfke zamanında mantık kaybolduğu için hiç kabul edilmeyecek durumlar ortaya çıkar. Öfkeli olduğumuzda sabrımızı tükenir. Öfke bulaşıcıdır. Cep telefonu, insanlara negatif enerji verir. Hiçbir zaman cep telefonunuzu üstünüzde taşımayın, çantada taşımaya dikkat edin. Size enerji veren eşyaları taşıyın. Öfkeden ne kadar uzak durulursa insan için o kadar iyi olur.” dedi.

(haber7)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.