banner

Uzaydan Dünya'ya atlayan ilk insan
Avusturyalı ekstrem sporcu Felix Baumgartner, 39 bin metre yükseklikten atlayışını yaptı.

Felix Baumgartner’in kapsül içinde yükselmeye başlamasından 2 saat 15 dakika sonra balon hedef irtifanın da üstüne çıkıp 38 bin metre yüksekliği aşınca helyum balonunun üstündeki kapak açılarak gaz bırakıldı ve irtifa sabitlendi.

Felix 2 saat 30 dakikada 39 bin metreye ulaştı. Kontroller yapıldı ve dakikalar içinde Felix kendini boşluğa bıraktı. 30 saniyede 980 km hıza ulaştı, 40 saniyede ses hızını geçti. Ardından Paraşütünü açtı.

Felix hedeflediği tüm rekorlarını kırdı. Büyük bir zaferin sarhoşluğu ile bütün dünyanın merakla izlediği denemesini başarıyla bitirdiği noktaya ayak bastı.

Tüm dünyada merakla izlenen müthiş atlayışı sadece İnternetten 7 milyona yakın kişi izledi.Baumgartner, mart ayında yaptığı denemede 21 bin 800 metre irtifadan kendisini boşluğa bırakmış, saatte 587 kilometre hıza ulaşarak 3 dakika 33 saniye sonra New Mexico çölüne inmişti. 

FELIX BAUMGARTNER'IN TARİHİ ATLAYIŞINDAN ÖNCE VERDİĞİ RÖPORTAJ

Red Bull Stratos’ta ikinci kalkış denemesinde rekor kıran Felix Baumgartner atlamadan önce yaptığı söyleşide şunları söyledi:

"Ailem ve dostlarımla beraber buradayım ve hepsi bana çok destek oluyor. Spor salonuna gidiyor ve formda kalmaya çalışıyorum. Bütün ödevimi yaptım ve güvendiğim ekibimden brifingleri aldım.

Teknik açıdan, arkamda en iyi ekip var. Kendi hazırlığıma gelince, B.A.S.E. atlayışlarına başladığımdan beri hazırlanıyorum. Küçük bir çocukken Joe Kittinger gibi insanlara bakmaya başladığımdan bu yana bu hedefe ulaşmak için çalıştım. Kittinger’in kendisi de ekibimin parçası olduğu için, alanının en iyileriyle çevrili olduğumu biliyorum.

Eğer başarırsak, ben serbest düşüşte ses hızını aşan ilk kişi olduğum için gurur duyacağım. Ama aslında bütün bu deneyimin uzay turistleri ve havacılar için daha güvenli basınçlı elbiseler yapılmasına yardımcı olacağını biliyorum. Ailemin ve dostlarımın da sağ salim yere indiğim için çok mutlu olacaklarını biliyorum.

Bu işin bir başka yönü de her gün aldığım mesajlar. Her gün dünyanın dört bir yanındaki insanlardan mesajlar alıyorum. Onlardan biri, kanserle mücadele eden 13 yaşındaki bir çocuk şöyle yazmış: ‘bu projeyi azimle devam ettirmen beni kanserle mücadele etme isteğiyle dolduruyor.’ Bütün bu mesajlar beni çok motive ediyor. "

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.