banner

AB Projesi'nde çocuklar enerji ile buluştu
Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından ortaklaşa finanse edilen sivil toplum projesi “Çocuklarla Alternatif Enerji”programı tamamlandı. AB’nin fon sağladığı proje kapsamında, sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı okullardan seçilen 1520 ilköğretim öğrencisi santralistanbul’da düzenlenen atölyelere katılarak alternatif enerji ile tanıştı.

AB Projesi'nde çocuklar enerji ile buluştuProjenin kapanış toplantısı, çocuklar, kültür-sanat aktörleri, eğitimciler ve enerji sektöründen profesyonellerin de katılımıyla 18 Ekim Perşembe günü santralistanbul’da yapılacak…

Gelişmekte olan Haliç bölgesindeki çocuklara müze ziyareti ve uygulamalı eğitim konusunda fırsat yaratmayı amaçlayan proje, Ekim 2011’de başladı ve bir yıl sürdü. “Çocuklarla Alternatif Enerji” temalı atölyelere katılan, 7-12 yaş arası 1520 çocuk; oyunlar, aktiviteler ve çalışma kâğıtları ile yapılan interaktif bir eğitimin ardından kendi rüzgâr türbinlerini ürettiler ve buradan elektrik elde ettiler.

Türkiye Özgür Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yürütülen projede, Londra Bilim Müzesi de (London Science Museum) proje partneri olarak yer aldı. Proje eğitmenlerinin Londra Bilim Müzesi’nde aldıkları “eğitmen eğitimi”nin ardından iki ülke arasında karşılıklı ziyaretlerle atölyeler için değerlendirme toplantıları yapıldı.

santralistanbul’daki atölyelerde, eğlenceli yöntemlerle alternatif enerji kaynakları, kullanım alanları ve avantajları ile tanışan çocukların, atölye sonunda yaptıkları heyecanlı değerlendirmelerde programın amacına ulaştığı gözlemleniyor. Projeye katılan çocukların aileleri ve eğitimcilerden alınan görüşlerde de yenilenebilir ve tükenen enerji kaynaklarını fark etmenin, çocuklar için değerli yaşam becerileri kazandırdığı belirtiliyor. Enerji kaynakları ile ilgili sorumlulukların tümü yetişkinlere ait gözükse de, çocuklarda enerji konusunda bir bilinç oluşturmanın, aileler ve genel olarak yetişkin nüfus üzerinde yarattığı etkinin de projenin uzun vadeli sonuçlarından biri olması bekleniyor.

AB-Türkiye arasında sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesi ve kültürlerarası ilişkilere katkıda bulunmak amacı ile, AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Müzeler Hibe Programı çerçevesinde gerçekleştirilen projenin kapanış toplantısı 18 Ekim Perşembe günü santralistanbul’da yapılacak. Atölyelere katılan bazı çocukların da bulunacağı etkinlikte, sivil toplum, kültür-sanat ve eğitim sektöründen birçok aktör bir araya gelecek.

AB ve Türkiye arasındaki kültürel diyaloğa katkıda bulunmak için müzecilik alanındaki faaliyetlerin desteklenmesi amacı ile sağlanan AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog/ Müzeler Hibe Programı AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Hibe Programı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delagasyonu, Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından organize edilerek takip edilmektedir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.