banner

İstanbul Üniversitesi’nde garip şeyler oluyor...
Vatan Gazetesi Yazarı Mustafa Mutlu İstanbul Üniversitesi’nde son dönemlerde yaşananları köşesine taşıdı İşte o yazı

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi karıştı... Fakülte, akademik uygulamaların dışına çıkılarak yazılan bir kitabın satılması ve üniversitede çalışan öğrencilerin maaşlarında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla çalkalanıyor.

Önce kitap olayını anlatayım:

Fakültede öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Şebnem Çağlar, daha önce örneği görülmemiş bir biçimde İran asıllı ikinci sınıf öğrencisi Savash Porgham Rezaeieh ile ‘Şovalyelik Mesleği Gazeteciliğin Keskin Kılıcı: Haber’ adlı bir kitap yazdı. Bu kitabı bütün öğrencilerin almasını isteyen Çağlar, final sınavında kitaptan sorular soracağını söyledi. Hatta bu yüzden sınav tarihini kitabın basım tarihine ertelediği iddia edildi.

Akademik kariyeri olmayan bir öğrencinin kitabının üst sınıflarda okutulmasının uygun olmadığını düşünen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden bir grup, 15 TL karşılığında satılan kitabı almayı reddederek durumu yazdıkları dilekçelerle rektörlük, fakülte dekanlığı ve bölüm başkanlığına bildirdi.

Dilekçeler üzerine öğretim görevlisi ve öğrenci hakkında idari soruşturma başlatılırken, şikâyetçi öğrenciler sosyal medya üzerinden Savash Porgham Rezaeieh tarafından tehdit edildiklerini gösteren delillerle yeniden dilekçe verdiler.

MAAŞLARA NE OLDU?

Ayrıca fakültenin haber ajansı olan İÜHA’da kadrolu olarak çalışan altı öğrenci ajanstaki işlerine son verildikten sonra maaşlarının ajans sorumlusu Doç. Dr. Şebnem Çağlar tarafından çekilmeye devam edildiği iddiasıyla cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. İddiaya göre şikâyetçi olan öğrenciler işten ayrılmak istediklerini haber ajansı sorumlusu Doç. Dr. Çağlar’a bildirdiklerinde, Çağlar kendilerine ödenen 200 liralık maaşı çekebilmeleri için aldıkları banka kartını şifresiyle birlikte istedi. Bunun sıradan bir uygulama olduğunu düşünen öğrenciler banka kartlarını ve şifrelerini hocalarına teslim ettiler.

Ancak aylar sonra bankaya başvurarak hesap hareket cetvellerini kontrol ettiklerinde neye uğradıklarını şaşırdılar. Çünkü banka kayıtları, öğrencilerin çalışmadıkları süre boyunca çalışıyor gibi gösterilerek hesaplarına maaş yatırılmaya devam edildiğini ve paranın çekilmekte olduğunu gösteriyordu.

Hesap dökümlerinden paranın Doç. Dr. Şebnem Çağlar, ajans sorumlusu Savash Porgham Rezaeieh ve bir başka editör öğrencinin ikamet ettikleri Üsküdar, Bakırköy ve Avcılar yerleşkesindeki banka ATM’lerinden çekildiği ortaya çıktı.

Öğrencilerin savcılığa ve okul yetkililerine şikâyette bulunması üzerine idari soruşturma başlatılırken savcılık konuyu görevsizlik kararıyla Yükseköğretim Kurumu’na sevk etti.

***

Vatan Gazetesi Yazarı Mustafa Mutlu Bu iddiaların nasıl sonuçlanacağını gerçekten merak ediyorum!

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.