banner

Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Tasarısı 2. Bölümü kabul edildi
TBMM Genel Kurulu'nda, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Tasarısı'nın 2. Bölümü kabul edildi.

Tasarıyla, toplu iş sözleşmesinin kapsamına girecek iş yerinde çalışan işçilerin yarıdan fazlasının, işletmede ise yüzde 40'ının kendi üyesi bulunması halinde toplu iş sözleşmesi yapabilecek.

2 bin şartı çıktı

Tasarının, ''Toplu İş Sözleşmesi Yapılması'' başlıkla maddesi, AK Parti'nin kabul edilen değişiklik önergesiyle yeniden düzenlendi.

Sendikanın toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olması için belirlenen şartlar arasındaki ''2 bin üyesinin bulunması'' şartı, tasarıdan çıkarıldı. ''Kurulu bulunduğu iş kolunda çalışan işçilerin en az yüzde 1'inin üyesi bulunması'' şartı ise ''yüzde 3'' olarak değiştirildi. İş kolu barajı mevcut yasada yüzde 10 olarak uygulanıyordu.

51 sendikanın yetkisini devam ettiriyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş kolu barajının şu anda yüzde 10 olduğunu ama tasarıda bunun yüzde 3 olarak öngörüldüğünü ifade etti. Çelik, şunları söyledi:

''Yüzde 10'a 'iyi' diyorsanız, sendikaları ikna edin. Biz baraj olmasın diye gayret ediyoruz. Şu anda 2009 yılında 51 yetkili sendika var. O sendikaların yetkisini devam ettiriyoruz. Yüzde 3 barajı, yüzde 1 ve yüzde 2 şeklinde kademelendirilecek.

Sendikalar 'yüzde sıfır' teklifinde bulunuyorlar, iş verenler yüzde 5 talebinde bulunuyor. Ama diyaloğun neticesinde geldiğimiz nokta önemlidir. Yüzde sıfır da var, yüzde 1 de var, yüzde 3 de var. Bu dengeyi ancak bulabildik. Yüzde 10'dan yüz bin kere daha iyi bir düzenlemedir.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.