banner
banner
banner

Okullarda korkunç iddia!
Okullarda ‘laik sınıf dindar sınıf’ ayrımı iddiası!

Eğitim-Sen’in raporuna göre okullarda ‘laik sınıf’ ve ‘dindar sınıf’ diye ayrımcılık yapılıyor

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, okullarda 4+4+4’ün uygulanmasıyla birlikte dindar ve laik ayrımcılığı yapılmaya başlandı. Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri, 4+4+4’ün birinci ayında yaşanan sorunları anlatmak amacıyla dün Taksim Sıraselviler’deki Eğitim-Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak, 2 No’lu Şube Başkanı Hamdi Çalık, 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan ve 7 No’lu Şube Başkanı Emin Ekinci katıldı. Eğitim-Sen adına açıklamayı okuyan Mehmet Aydoğan 4+4+4’e karşı öğretmenlerin, velilerin, meslek kuruluşları ve üniversitelerin çekincelerinde haklı çıktığını söyledi. 1 aylık süre içinde eğitimin bilimsel ve kamusal yönünün son darbeyi aldığını belirten Aydoğan, “Eğitim ve öğretim alanında jet hızıyla gerçekleştirilen bu dönüşümün bedeli öğrencilere, velilere ve öğretmenelere ödetilmiştir” dedi. Aydoğan 1 ay içerisinde yaşanan sorunları özetle şöyle sıraladı:

Seçmeli dersleri paket haline getirdiler. Öğrencilerin ve velilerin dersleri seçmesine imkân tanımadılar. Ümraniye 75. Yıl Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi’nde zorlamaya rağmen bazı öğrenciler pozitif bilimleri seçip matematik, beden eğitim ve bilim teknoloji derslerini alarak bir sınıfa yerleştirildi. Bazı din ağırlıklı dersleri seçen öğrenciler ise başka bir sınıfa yerleştirildi. Öğrenciler arasında ve öğretmenler arasında da yaygınlaşmış “laik sınıf”, “dindar sınıf” diye tanımlamalara varan ifadeler yaşanıyor.

Maltepe Atilla Uras Lisesi’nde seçmeli din derslerine girmek üzere müftülükten 3 kişi görevlendirilmiş, hiçbir öğretmenlik formasyonu olmayan bu kişiler okula sakallı bir biçimde gelerek eğitim vermektedir. Ayrıca başta Bağcılar olmak üzere birçok okulda türbanlı öğretmenler derslerde görev yapmakta, yapılan uyarılara rağmen kılık kıyafet yasağı uygulanmamakta.

Esenyurt Yusuf Aktaş İlköğretim Okulu’nda 1. sınıflara yer açmak için sınıflar birleştirildi ve geçen yıl 80 olan sınıf mevcutları 120 öğrenciye kadar çıktı. Oysa aynı bölgedeki Esenyurt ve Güzelyurt imam hatip okullarının sınıf mevcudu hayli düşük kalmıştır.

Binlerce öğretmen norm kadro fazlası duruma düşmüş, yaşadıkları bölgeden çok uzakta okullarda görevlendirilmişlerdir. Okula ulaşımda zorluk yaşayan öğretmenler tayinlerini istemiş, birçok okulda öğretmen açığı ortaya çıkmıştır.

(kaynak cumhuriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.