banner

Öğretmenlerine sahip çıkan köylüler sert konuştu
Öğretmenlerine sahip çıkan köylülerden PKK’ya: Çocuklarımızın yakasından düşün

Iğdır’ın Bulakbaşı köyünde dün bayram havası vardı. Terör örgütü tarafından kaçırılan ancak halkın ısrarı üzerine serbest bırakılan 6 öğretmen, öğrencileriyle buluşarak ders başı yaptı. Öğretmenlerini bırakmayan köylüler, PKK’ya tepkilerini şu sözlerle dile getirdi: “Yeter artık, çocuklarımızın geleceğini karartmaya çalışmaktan vazgeçin. Halkımızı tedirgin ederek, korkutarak amacınıza ulaşamazsınız.”

 Iğdır’a bağlı Bulakbaşı köyündeki ilköğretim okulunu basan silahlı teröristlerin 6 öğretmeni kaçırmasına köylülerin tepkisi sürüyor. Köylüler PKK’ya “yeter artık” diye seslendi.

Köyün ileri gelenleri, öğretmenlerin kendilerine milletin kutsal bir emaneti olduğunu belirterek, onları teröristlere bırakmadıklarını söyledi. Ülkenin terör belasından çok çektiğini dile getiren köylüler, “Terör, halkımızı tedirgin ederek, korkutarak amacına ulaşamayacak.” mesajı verdi. Köy sakinlerinden H.K., 20 torunu bulunduğunu ve hepsinin okuduğunu belirtti.  “İki torunum üniversitede. Onlar da öğretmen olacak. Kimse çocuklarımızın geleceğini zindan etmesin.” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Öğretmenlerin kaçırılma haberini duyar duymaz teröristlerin peşine düştüklerini anlatan M.A. ise, “Canımız pahasına da olsa öğretmenlerimizi kurtarmayı başardık. Çok mutluyuz.” ifadelerini kullandı. Kaçırılan öğretmenler de köylülerin kendilerine sahip çıkmasından son derece memnun. Soner Er, “6 yıldır köydeyim. Buraya isteyerek geldim. Köylülerin ve öğrencilerimizin bizi teröristlere bırakmayacağına inanıyorduk.” dedi. Lütfü Atılmış, gelecek nesillerin iyi yetişmesi için hiç yılmadan yola devam edeceklerini belirtti.

Önceki gün öğle saatlerinde gerçekleşen kaçırma olayının ardından köylülerin teröristleri takip etmesi üzerine serbest bırakılan 6 öğretmen dün ‘ders başı’ yaptı. Karakoyunlu Kaymakamı Canan Elif Tuncer Ersöz, köye gelerek okul müdürü ve kaçırılan öğretmenlere moral verdi.

Bulakbaşı köyü, önceki gün kaçırılan 6 öğretmen ile gündeme geldi. 2 PKK’lı, köylülerin ısrarı sonucu öğretmenleri serbest bırakmak zorunda kaldı. Öğretmenler, dün dersbaşı yaptı. Mehmet Koçubaba da öğrencileriyle buluştu. Teneffüste öğretmeninin çevresini saran öğrenciler, öğretmenlerini çok sevdiklerini haykırdı. Kaçırma olayına köy sakinlerinin tepkisi de sürüyor. Köy sakinlerinden 6 çocuk babası H. K., 20 torunu bulunduğunu, hepsinin okuduğunu söyledi. Torunlarının eğitimini devam ettirmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacaklarını belirterek, teröre tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “2 torunum üniversitede okuyor. Onlar da öğretmen olacak. Terörün, çocuklarımızın eğitim hayatını karartmasını, geleceğini zindan etmelerini istemiyoruz.” Köyün ileri gelenlerinden M. G. de, Türkiye’nin terör belasından çok çektiğini dile getirerek, çocukların eğitime devam etmesi için her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Ardından, “Teröristler hain emellerine ulaşamayacak. Karanlıkların aydınlığa çıkması için öğretmenlerimize değer veriyoruz. Artık yeter, okullardan, çocuklarımızın üzerinden elinizi çekin.” sözleriyle öğretmenlere her zaman sahip çıkacaklarını ifade etti. Köylülerden K. Ç. de öğretmenlerin kaçırılmasına direndiklerini, ancak teröristlerin silahlı olması nedeniyle pek varlık gösteremediklerini ifade etti. Eğitim yuvasını basarak çocuklarının birer aydın nesil olması için gayret gösteren öğretmenlerin kaçırılması karşısında duyarsız kalmalarının mümkün olamayacağının altını çizerken, köylülerle birlikte hareket edip peşlerinden gittiklerini, sağ salim kurtardıkları için çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Kaçırılan öğretmenler de köylülerin kendilerine sahip çıkmalarından mutlu olduklarını anlattı. Soner Er, olay anında korktuğunu ancak bunu hissettirmemeye çalıştığını ifade etti. Köy halkı ve öğrencilerle güçlü duygusal bir iletişim kurduklarını söyleyerek, “6 yıldır köydeyim. Buraya isteyerek geldim. Köylüler ve öğrencilerle çok güçlü bir iletişim kurduk. Köylülerin ve öğrencilerimizin bize sahip çıkıp teröristlere bırakmayacağına inanıyorduk. Çünkü bu ilişkinin gücünü kelimelerle anlatmak imkânsız.” dedi. Kaçırılan bir diğer öğretmen Lütfü Atılmış da ne ölümden ne de terörden korktuğunu, gelecek nesillerin iyi yetişmesi adına verilen mücadelenin bundan sonra da hiç yılmadan devam edeceğini kaydetti.

Bulakbaşı’nda okuma yazma oranı yüksek

Iğdır’ın merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Bulakbaşı köyünde yaklaşık bin 500 kişi yaşıyor. Kürt vatandaşların yoğun olduğu köyde akraba aşiretler bulunuyor. Okulda 390 öğrenci eğitim görüyor, 19 öğretmen görev yapıyor. Bulakbaşı’nda önceden herhangi bir öğretmen kaçırılmadığı gibi terör örgütüne katılım da olmamış. Köyün en önemli özelliklerinden biri okuma yazma oranının yüksek olması.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.