banner

Tartışma yaratan kitapların sorumlusu konuştu
1000 çocuğa dağıtılan ve Einstein'a 'pasaklı Yahudi', Freud'a 'sapık' diyen kitapların editörü Radikal’ konuştu.

Maltepe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayıyla ilçedeki 5, 6, 7 ve 8. sınıfa giden 1000 öğrenciye dağıttığı ve nefret söylemi bulunan içeriği nedeniyle tepki çeken kitapların editörü, Türkiye Çocuk Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürü çıktı. Ahmet Sırrı Arvas, “Birkaç arkadaş hazırladığımız için böyle ifadeler kullanılmış, düzeltilecek” dedi.

Büyük Adım Yayınları tarafından hazırlanan 15 kitaplık Biyografi Dizisi, İlçe Milli Eğitim’in onayıyla, Maltepe’de 10-13 yaşlarındaki yaklaşık 1000 öğrenciye dağıtıldı. Yazarı belirtilmeyen, M. Sırrı Arvas editörlüğünde, Büyük Adım Komisyonu’na hazırlatıldığı belirtilen kitaplardaki ‘dil’ şaşırttı. Önsözünde ‘enfes’ olarak nitelendirilen kitaplar Radikal ’de önceki gün ‘Çocuklara okutacak daha enfes kitaplar bulamadınız mı’ başlığıyla haber olmuştu. Kitaplarda Edison’un ‘yaşarken küpünü doldurmaya baktığı’, Einstein’ın ‘pasaklı bir Yahudi olduğu’, Darwin’in ‘gençliğinin maymunlara fıstık atmakla geçtiği’, Freud’un ‘sapıkların babası’ olduğu, Amerikalıların parayı bulunca ya karılarını ya arabalarını değiştirdiği, Ermenilerin gerginlik çıkarmak için uğraştığı gibi pek çok ifade yer alıyordu.

‘Bilimsel, akademik kitaplar değil’

Kitaplardaki nefret söylemi içeren ifadeleri tespit eden Eğitim Sen İstanbul 5 Nolu Şube kitapların toplatılmasını talep etmişti.

İstanbul İl Mİlli Eğitim Müdürlüğü’nün inceleme başlattığı kitapların editörü olarak geçen M. Sırrı Arvas’ın, Türkiye’nin en eski çocuk dergisi ‘Türkiye Çocuk’un Yazıişleri Müdürü Ahmet Sırrı Arvas olduğu ortaya çıktı. “İdeal çocuk yayıncılığı yaparak çocukların eğitimlerine katkıda bulunmak, okuma alışkanlığı kazandırmak, sosyal ve kültürel alanlarda çocukların gelişmesini sağlamak’ amacıyla çıkan derginin yazıişleri müdürlüğünü yapan Arvas’a ulaştık ve kitapların içerdiği nefret dilini sorduk:

İki gündür editörlüğünü yaptığınız nefret söylemi içeren kitaplarla ilgili haber yapıyoruz, ne söyleyeceksiniz kitapların içeriğiyle ilgili?

Bir beyanat vermeyi doğru bulmuyorum. Zaten 1000 tane verilmiş, bir iki okulda dağıtılmış. Eleştiriye konu olan yerler düzeltilecek. Biraz üslup konusuna takılınmış, haberlere baktım. O üslubu arkadaşlar düzeltecekler, birkaç editör hazırlamıştık.

Siz fark etmediniz mi üslubu, nefret dilini?

Anladım... Birkaç arkadaş hazırladığımız için bu tür ifadeler kullanılmış. Onlar düzeltilecek. Milli Eğitim’den söylediler düzeltin diye, arkadaşlar yeni baskılarda düzeltecekler.

Bir çocuk dergisinin de yazıişleri müdürü olduğunuz için soruyorum, çocuklar için tehlike oluşturacak, sakıncalı ifadeler var kitaplarda...

Onlar direkt biyografi değil. Hikâye katılmış, hikâyeleştirilmiş kitaplar. Bilimsel bir eser, akademik eser değil, üniversite tezi değil. Bahsedilen eksikler de düzeltilecek. Zaten pek de dağıtılmamış.

Büyük Adım Yayınları’nın Türkiye Çocuk ile bir bağı var mı?

Hiçbir alakası yok.

Kaymakamlığa nasıl ulaşmış kitaplar peki?

Yayınevi hediye etmiş. Tam da bilmiyorum.

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.