banner

MEB'den 5 bin öğrenciye Jurassic Land sürprizi
Dinozorların dünyasına yolculuk yapma imkanı sunan Jurassic Land'ı 5 bin öğrenci ücretsiz gezebilecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, geçen yılın eylül ayında hizmete giren ve açıldığı günden bu yana yaklaşık bir milyon kişi tarafından ziyaret edilen Jurassic Land ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında sosyal sorumluluk projesi kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.

İşbirliğinin kapsamının genişletilmesiyle oluşturulan sosyal sorumluluk projesi, sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı 5 bin öğrencinin Jurassic Land'dan ücretsiz yararlanmasını, anaokulundan liseye kadar tüm okullara ziyaretlerinde çeşitli avantajlar sunulmasını ve öğrencilerin birtakım etkinliklerinde Jurassic Land'ın platform olarak kullanılmasını içeriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı adına protokole imza atan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, törende yaptığı konuşmada, deneyimsel eğitimin bir gereklilik olduğunu belirtti.

Bunu müfredatın bir parçası olarak gördüğünü aktaran Yıldız, ''Dünya çapında bir yatırım olan böyle bir temalı parkın her çocuk tarafından en az bir kere gezilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kitaplardan, filmlerden tanıdığımız dinozorları bizzat yaşayarak, dokunarak öğrenmeleri ve bu protokolle daha çok çocuğun bu deneyimden yararlanması bizim için çok önemli'' ifadelerini kullandı.

Jurassic Land adına protokolü imzalayan Talya AŞ. kurucu ortağı Figen Mengi Teker de protokolle çocuklara yeni ufukların kapılarını açmaktan onur duyduklarını kaydetti.

Dünyadaki pek çok ülke müfredatında olduğu gibi Türkiye'de de dinozorların müfredata girmesi gerektiğini belirten Teker, ''Dinozorlar devrinin Türk eğitim sisteminde yer alması, çocukları tercüme edilmiş yabancı kaynaklara bağlı kalmaktan kurtaracaktır'' dedi.

Teker, geçen yıl da 5 bin öğrenciyi ücretsiz ağırladıklarını aktararak, ''2012-2013 eğitim-öğretim yılında da 5 bin yavrumuzu ücretsiz misafir etmekten, buna ek olarak anaokulundan lise son sınıfa kadar her yaş grubundan sınıfların ziyaretlerinde okullarımıza birtakım avantajlar sağlamaktan ve park alanlarımızda çocuklarımızın sergilerine ev sahipliği yapmaktan onur duyacağız'' ifadesini kullandı.

İmza töreni öncesinde, 70 dinozorun birebir replikalarının yer aldığı Jurassic Land'ı öğrencilerle birlikte gezen heyet, milyonlarca yıl öncesine ait dinozor yumurtaları, iskeletleri, rölyefleri ve hareketli görsellerinin sergilendiği parkta, Türkiye'nin en büyük hareketli sineması olan Juracopter ve bir senaryo eşliğinde rehberlerle gezilen çok üniteli bilim merkezinde incelemeler yaptı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.