banner

İTÜ'lü araştırma görevlilerine destek
Birçok kurum ve platform, İTÜ’de yapılan işten çıkarmalara karşı Rektörlük binası önünde başlatılan çadır nöbetine destek ziyaretinde bulunacak.

İTÜ'lü araştırma görevlilerine destek İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlük binası önünde, araştırma görevlilerine yönelik işten çıkarmalara karşı başlatılan çadır nöbeti devam ediyor. 8 asistanın atılması ve 82 asistanın da atılma kararına karşı başlatılan eyleme bugün, çeşitli kurumlar ve platformlar tarafından destek ziyaretinde bulunacak.

Eğitim-Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Üniversite Konseyleri Derneği, Akademi Susmayacak ve GIT Türkiye’nin yapacağı ziyaret bugün saat 12.30’da gerçekleşecek.

Destek ziyaretinde bulunacak kurumlar ve platformların yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“YÖK’ün açıkladığı Yükseköğretim Yasa Taslağı’nda belirtildiği gibi çıkarılacak yeni yasada iş güvencesinin tüm akademik kadrolar için ortadan kaldırması hedefleniyor. İTÜ’de bunun provası yapılıyor. 8 asistan atıldı, 82 asistanın atılma kararı verildi. İTÜ araştırma görevlileri YÖK tarafından üniversitelere dayatılan hukuk dışı, anti-demokratik uygulamalara karşı çıkmak ve akademik özgürlüğün koşulu olan iş güvencesi için mücadele etmek üzere, kendilerini işten çıkarmaya hazırlanan rektörlüğe karşı, rektörlük binası önünde çadır nöbetindeler. Son yıllarda üniversitede hak mücadelesini en çok üstlenen araştırma görevlileri yalnız değildir.”

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.