banner

Öğrencilerin beslenme alışkanlıklarına sıkı takip geliyor
Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın hayat verdiği proje ile okullarda sıkı bir denetim başladı.

Buna göre okullar ve okul kantinleri belirli konularda denetlenirken, öğrencilerinde baslenme alışkanlıkları da takip edilerek gerektiğinde velilerle görüşülerek tedbir alınacak.

Bakanlık okulların denetlenmesinde belirli kriterleri esas alacak. Bu kriterlere göre yapılacak olan denetlemeler sonucunda Beslenme Dostu Okullar Değerlendirme Formu oluşturulacak ve 100 üzerinden 90 ve üzeri puan alan okullar Beslenme Dostu Okul sertifikasını almaya hak kazanacak.

Okullarda aranılan kriterler arasında en dikkat çekeni öğrencilerin takibini düzenli olarak yapıp yapmadıklarının kontrol edilmesi. Buna göre okullar, öğrencilerin boy / kilo ölçümlerinin rutin aralıklarla yılda 2 kez yaparak risk grubundaki öğrencilerle ilgili velileriyle görüşme yapacak. Bununla birlikte gerekli görüldüğünde veliler sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.

Kriterlere göre ayrıca, okul içinde uygun alanlarda içme suyu olanakları bulunacak. Su depoları bulunacak ve temizlikleri rutin olarak kontrol edilerek gerektiğinde temizliği yenilenecek. Kantinlerle ilgili olarak da satılan ürünler kontrol edilecek. Tane meyve sebze satışı yapıp yapmadığının yanı sıra, yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek olan gıdaların satışının yapılıp yapılmadığı kontrol edilecek.

Okullardaki yemekhanelerin işletimini alan firmaların Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izninin varlığı kontrol edilecek. Yemekhanelerdeki menülerin bakanlığın hazırladığı örnek menülere göre hazırlanıp hazırlanmadığına bakılacak. Öğrencilerin evden beslenme çantalarında getirdikleri besinler de yine bakanlığın yayımladığı esaslara göre denetlenecek.

(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.