banner

İl Milli Eğitim ‘Cumhuriyet Bayramı’nı böyle yasaklatmış
Denizli Tavas'ta, İlçe Milli Eğitim Müdürü imzasıyla tüm okullara, 'Cumhuriyet Bayramında kasaba ve köylerimizde herhangi bir program uygulanmayacaktır' talimatı gönderilmiş.

İl Milli Eğitim ‘Cumhuriyet Bayramı’nı böyle yasaklatmışCHP Denizli İl Başkanı Yıldırım Aycan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’yla ilgili Tavas İlçe Milli Eğitim Müdürü imzasıyla tüm okullara, ’Kasaba ve köylerimizde herhangi bir program uygulanmayacaktır’ yazılı talimat verildiğini, bu belgenin de ellerinde olduğunu açıkladı. Aycan, "Cumhuriyet Bayramı’nı yasaklanmasının belgesini ortaya çıkardık. İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında derhal gereken yapılmalıdır. Bu zihniyetteki bir kişi bırakın müdürlüğü, öğretmenlik bile yapamaz" dedi.

İl Başkanı Yıldırım Aycan, düzenlediği basın toplantısında, Tavas İlçe Milli Eğitim Müdürü uzman öğretmen Gökhan Atalay imzasıyla, ilçedeki tüm okul ve kurum müdürlerine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı’nın gönderildiğini, bu belgenin cumhuriyet bayramının yasaklandığını gösteren bir kanıt olduğunu söyledi. Aycan, belgeyi basın mensuplarına dağıttı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Gökhan Atalay imzasıyla dağıtılan belgede, "İlçe merkezimizde kutlanacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 89. yıldönümü kutlama programı ekte gönderilmiş olup; program doğrultusunda hareket edilmesi ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda; Bilgi ve gereğini rica ederim" ibaresi yer alıyor. Yazının alt kısmında ise, not olarak "Kasaba ve köylerimizde herhangi bir program uygulanmayacaktır" ifadesi bulunuyor.

GEREKEN YAPILSIN

CHP İl Başkanı Yıldırım Aycan, iktidarın tutumundan bazı kişilerin güç aldığını belirterek, "Genel Başkan Yardımcımız Adnan Keskin, Cumhuriyet Bayramı günü, Tavas’taki Atatürk anıtına üç kez çelenk koydu, çelengimiz kaldırıldı. Bu çelenk kaymakamlığın deposundan çıktı. İlçe Kaymakamı, bu olayın bilgisi dışında olduğunu söyledi. Aynı ilçede Milli Eğitim Müdürü, belde ve köylerde bayram kutlanmasını yasakladı. Bunun belgesi elimizde, kaymakama gösterdik. Bilgisi olmadığını söyledi. Ama artık bilgisi var, gerekeni yapsın. Bunu yapan kişi bırakın milli eğitim müdürlüğünü öğretmenlik bile yapamaz. Çocuklarımızı bu zihniyetteki insanlara emanet etmek istemiyoruz. Kaymakam beyin dediklerini doğru kabul ediyoruz, artık haberi var gereğini yapsın" diye konuştu.

KAYMAKAM: BEN İZİNLİYDİM

Tavas Kaymakamı Muhittin Gürel de, DHA’ya yaptığı açıklamada, İlçe Milli Eğitim Müdürü imzasıyla okullara ve kurum müdürlerine söz konusu belgenin gönderilmesinden haberdar olmadığını söyledi. Kaymakam Gürel, "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde yıllık izne ayrıldım, dolayısıyla bu yazıdan haberim olmadı. Uygulamayı yanlış buluyorum, kabul edilebilir bir tarafı yok. İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında soruşturma açılıp açılmayacağı konusunda değerlendirmemiz devam ediyor" dedi.

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.