banner

Erdoğan'dan öğrenciye ücretsiz internet sözü
Başbakan Erdoğan Ankara'da Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı 41 ilde toplam 40 bin yataklı 53 yurdun toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan, yeni kurulan üniversitelere 105 bin kadro ihdas ettiklerini açıkladı.

erdogan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Geçtiğimiz 10 yılda 50'si devlet, 42'si vakıf üniversitesi olmak üzere 92 yeni üniversite açarak, ülkemizdeki üniversite sayısını 168'e ulaştırdık. Artık üniversit

eye giriş oranını yüzde 50'nin üzerine çıkarıyoruz. Yeni kurulan 50 devlet üniversitesine, 105 bin kadro ihdas ederek, bu kurumların aktif olarak çalışır h

ale gelmesini temin ettik'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Voleybol Federasyonu Başkent Spor Salonu'ndaki törende, Gençlik ve Spor Bakanlığ


Eğitime büyük önem verdiklerini belirten Erdoğan, ''Eğitim, sağlık, adalet, emniyet dedik. Anaokulundan üniversiteye kadar eğitim-öğretimin tüm kademelerinde güçlü bir altyapı kurmak için her türlü gayreti gösterdik; göstermeye devam ediyoruz'' diye konuştu.ı'na bağlı 53 yurdun toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 41 ilde, toplam 40 bin yatak kapasiteli yurtların öğrencilere hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, 2002'de 7,5 milyar lira olan eğitim bütçesini, 2012'de yüzde 425 artışla 39 milyar TL'nin üzerine çıkardıklarını dile getirerek, bu rakama yüksek öğretim kurumlarının bütçesinin dahil olmadığını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, 10 yılda 6 bin 326 yeni öğretim kurumunun hizmete açıldığını, ilk ve ortaöğretimde 181 bin yeni derslik yapıldığını ifade ederek, okullardaki laboratuvarların sayısının 2002'de yaklaşık 19 binken, geçen 10 yılda bu sayının 33 bine çıktığını, 2002'de 12 bin olan kütüphane sayısının 18 bine çıktığını söyledi.

Bütün okullarda ders kitaplarının ücretsiz verildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, okullara toplam 1 milyon bilgisayar gönderildiğini, bilişim teknoloji sınıflarının yanı sıra FATİH projesi sayesinde öğrencilerin akıllı tahtalarla tablet bilgisayarla eğitim teknolojilerinden faydalanarak öğrenim gördüğünü dile getirdi.

Erdoğan, ''Geçtiğimiz 10 yılda 358 bin öğretmen ataması yaparak, bu konuda sıkıntıyı büyük ölçüde çözdük'' dedi.

92 yeni üniversite

Ortaöğretim yıllarını yurtlarda geçirmiş biri olarak annesinden ve babasından nasihatler aldığını belirten Başbakan Erdoğan, ''Annem, 'buralar güvenli, okula gidip gelemezsin' demişti. O zaman böyle arabayla gidip gelmek, servisler filan yok. Yaya gidip geliyoruz ve imtihana girip yurda girdik. Babam da 'oğlum buralar güvenli yerler' demişti. Bakın aynen şimdi de bu yine aynı durumu koruyor. Anne, 'kızım burası güvenlidir' diyor. Baba, aynı telkinde bulunuyor ve bizler işi çok daha ileri götürdük. Buna dayalı olarak, ilk ve ortaöğretime yönelik 893 adet pansiyon binası açtık'' diye konuştu.

Şartlı nakit yardımı ve eğitim uygulamasını yaygın olarak sürdürdüklerini ifade eden Erdoğan, ''Çocuklarımızın, gençlerimizin zihinleri yanında bedenlerini de geliştirebilmeleri için okullarımızda şu ana kadar bin 31 adet yeni spor salonunu hizmete soktuk'' ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, 2002 yılında 53'ü devlet üniversitesi olmak üzere toplam 76 üniversite bulunduğunu ve üniversiteye girmek isteyen gençlerden onda birinin üniversiteye girebildiğine değinerek, ''Geçtiğimiz 10 yılda 50'si devlet, 42'si vakıf üniversitesi olmak üzere 92 yeni üniversite açarak, ülkemizdeki üniversite sayısını 168'e ulaştırdık. Artık üniversiteye giriş oranını yüzde 50'nin üzerine çıkarıyoruz. Yeni kurulan 50 devlet üniversitesine, 105 bin kadro ihdas ederek, bu kurumların aktif olarak çalışır hale gelmesini temin ettik'' diye konuştu.

Burs ve kredilerde yeni yıl artışı

Erdoğan, ''Ülkemizin ilk modern üniversitesi Darül Fünun-i Osmani'den beri tam 142 yıldır üniversite öğrencilerinden alınan öğrenim harcını kaldırmak da bize nasip oldu'' dedi. Üniversite öğrencilerine yönelik sosyal katkıların da AK Parti iktidarında katlanarak arttığına işaret eden Başbakan Erdoğan, 2002'de 451 bin 550 öğrenciye burs-öğrenim kredisi verilirken, bu rakamın 2012'de 1 milyon 173 bin 452'ye ulaştığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, ''Artık müracaat eden bir öğrencimiz ya burs alır ya da kredi alır. Geri döndürmek yok. Kredi ve Yurtlar Kurumu ya burs verecek ya da kredi. Üstelik bu kredi miktarı 2002'deki gibi 45 lira değil. Şu anda lisans öğrencilerimize ayda 260 TL burs-kredi veriyoruz, 180 lira beslenme yardımı veriyoruz, toplam 440 lira. Tabii yılbaşı itibarıyla yeni bir düzenlemeyi getireceğiz. Her yıl olduğu gibi ocakta bu düzenlemeyi yapacağız'' diye konuştu.

Yurtlarda kalan öğrencilerin internete ulaşması konusundaki sorunun çözüldüğünü ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bundan böyle tüm yurtlarımızda internet ücretsiz olacak. Sizlere bir hizmet bazında verilecektir'' dedi.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, korkunun olduğu yerde özgürlüğün konuşulamayacağını, inancına güvenenin inanç, düşüncesine güvenenin düşünce hürriyetinden korkmayacağını belirterek, ''Eğer demokrasiye inanıyorsanız o zaman demokratik mücadeleden de korkmayın. İki tercih var; ya Parlamento ya Kandil. Kandil'e gitmek istiyorsanız yolunuz açık olsun. Ama 'Parlamento' diyorsanız gelin Parlamento'da mücadeleyi demokratik olarak verin'' dedi.

Voleybol Federasyonu Başkent Spor Salonu'ndaki törende, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı 53 yurdun toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, yurtlarda 60 kişinin kaldığı koşullardan geldiklerini, bunun sıkıntılarını yaşadıklarını söyledi. Erdoğan, artık gençlerin ilkel şartlarda yaşamayacağını, 1 veya 3 kişilik, içinde banyosu, tuvaleti, buzdolabı, televizyonu olan yurtlar yapıldığını, daha da modern koşulların sağlanacağını belirtti.

Erdoğan, ''Bunu milletimizden aldığımız, milletimizin evlatlarına iade etmenin bahtiyarlığı içinde yapıyoruz'' dedi.

Açılışı bugün yapılan yurtların 882 milyon liraya mal olduğuna değinen Erdoğan, yeni yurtların malzemesinden mimarisine kadar üzerinde hassasiyetle durduklarını, engelli öğrenciler için de düzenlemeler yapıldığını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, ''Bu yurtlarda kalan çocuklarımızın çoğu muhtemelen kendi evlerinde dahi sahip olamadıkları bir konforla eğitimlerini sürdürme ikanı buluyorlar'' dedi.

Türkiye genelinde ve Kıbrıs'ta toplam 308 bin yatak kapasiteli 344 yurtla öğrencilere hizmet verildiğini ifade eden Erdoğan, bunun 128 bin 500 yatak kapasitesini oluşturan 286 yurt veya blokun son 10 yılda hizmete açtıklarını bildirdi.

Bu yurtları, 2003 yılı öncesindeki gibi ranza sistemiyle açmış olsalardı 386 bin yatak daha ilave edebileceklerini, ancak buna karşı olduklarını dile getiren Erdoğan, önceliklerinin her zaman kalite olduğunu söyledi.

Geleceğin emanet edildiği çocukların, huzur içinde, her türlü imkana sahip şekilde barınmalarını istediklerini dile getiren Erdoğan, bunun karşılığında öğrencilerden, eğitimlerini başarıyla tamamlamaları, kendilerine, ailelerine, millete hayırlı bir nesil olmalarını beklediklerini ifade etti. Erdoğan, ''Beklentimiz inşallah gelecekte bulunduğumuz makamları, mevkileri almanızdır. Bunun dışında hiç bir beklentimiz yok'' dedi.

''Görevimiz çok ağır''

Başbakan Erdoğan, seçilme yaşını 25'e indirmelerinin önemli bir adım olduğunu, şimdi seçilme yaşını 18'e indirilmesi yönünde yeni bir adım daha attıklarını ifade ederek, bazılarının bundan çok rahatsız olduğunu söyledi.

Almanya'da seçme yaşının 16, seçilme yaşının 18, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin 12'sinde seçme ve seçilme yaşının 18, 10'unda seçme yaşının 18, seçilme yaşının 21 olduğu örneklerini veren Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bazıları da bir tarafına 18 yaşında genç, bir tarafına da 18 yaşında bir genç alıyor ve o gençlerle dalgasını geçiyor. Bu çok büyük talihsizliktir. Bu gençliğimize inanmamaktır. Biz, İstanbul'u fetheden ve bir çağı kapayıp, bir çağı açan Fatih'in yakaladığı dinamizm neyse hangi yaşta bunu yakaladıysa gençliğimizi o makamda, o mevkide görüyoruz. Kendimize inanacağız.''

Batı ülkelerinin, nüfus itibarıyla yaşlandıkları için sıkıntıda olduğunu, Türkiye'nin ise genç nüfusuyla övündüğünü ancak gidişatın iyi olmadığını vurgulayan Erdoğan, ''Yaşlanmaya doğru gidiyoruz. Eğer millet olarak nüfusumuzu genç tutamazsak ki şu anda yüzde 60 itibarıyla 30 yaş altıyız, bunu bu şekilde koruyamazsak geleceğimiz 2037 itibarıyla tehlikededir. Onun için şu salonu dolduran gençlerden özellikle bir şey istiyorum o da şudur'' dedi.

Erdoğan, bu sözleri alkışlanınca, ''Ne demek istediğimi anladınız biliyorum ve bu bilimseldir. Bilimsel olduğu için de Türk milletinin neslini kurutmak isteyenlere karşı sizler çok farklı bir cevabı vermelisiniz. Belki de içimizde 5, 6, 7 kardeş olanlar var. Onun için görevimiz çok ağır'' diye konuştu.

''Bu tabloyu, herkes çok iyi görsün, iyi anlasın''

Başbakan Erdoğan, açılışı yapılan yurtların Türkiye genelindeki dağılımının çok anlamlı olduğunu, listede Bingöl, Bartın, Trabzon, Adana, Muğla, Kocaeli, Kilis, İzmir, Van gibi illerin bulunduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

''Bu tablo 75 milyon vatandaşımızı ayrım yapmaksızın kucakladığımızın en güzel ifadesidir. Bu tablo, bizim ayrımcılığa, ötekileştirmeye asla pirim vermeden, 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarını bir gördüğümüzün ifadesidir. Batı neyi hizmet olarak alıyorsa, doğu da aynısını alacak. Kuzey neyi alıyorsa güney de aynısını alacak. Bu tabloyu, ülkesini, milletini seven, kendi geleceğini, evlatlarının istikbalini düşünen herkesin çok iyi görmesini, çok iyi anlamasını istiyorum.''

Gençleri daha iyi bir geleceğe hazırlamak, onlara en iyi eğitim, öğretim imkanlarını sağlamak için çalıştıklarını belirten Erdoğan, buna karşın terör örgütü yandaşlarının Hakkari'de üniversite binasını yakıp, yıktıklarını, bu kentte aynı ilköğretim okulunu 3. kez yaktıklarını, Şırnak ve Batman'da da aynısını yaptıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:

''Bu insanların demokrasiyle eğitim-öğretim özgürlüğüyle alakası olabilir mi? Nusaybin'de bir öğretmeni ve hizmetliyi kaçırıyorlar. Bunların üniversitelerdeki taşeronları önceki gün ODTÜ'de ortalığı savaş alanına çeviriyor, diğer öğrencilerimizin, vatandaşlarımızın hayatlarını tehlikeye atacak şekilde etrafı ateşe veriyorlar. Bu, bilime, eğitim-öğretime, özgürlük arayışına terstir. Demokrasiye terstir. Biz demokratik parlamenter sistem içinde, eğitim-öğretim özgürlüğünü dört dörtlük temin edebilmenin mücadelesini veriyoruz. Bu ülkede özgürlük dendiği zaman, bütün insanımız, 7'den 70'e bunun hazzına varabilmelidir. Korkunun olduğu yerde, özgürlük konuşulamaz. İnancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz. Düşüncesine güvenen düşünce hürriyetinden korkmaz. Eğer demokrasiye inanıyorsanız o zaman demokratik mücadeleden de korkmayın. İki tercih var. Ya Parlamento ya Kandil. Kandil'e gitmek istiyorsanız yolunuz açık olsun. Ama 'Parlamento' diyorsanız gelin Parlamento'da mücadeleyi demokratik olarak verin.

Bütünleşme, birleşme günü olan bayramda yaşadıklarımız... Bunlar görmeyi arzu etmediğimiz tablolardır. Temenni ederim ki Türkiye bir olmanın, beraber olmanın, diri olmanın, iri olmanın bahtiyarlığını 2023'te dünyada ilk 10 ekonomiye girmek suretiyle yakalayacaktır.''

Ekonomide, siyasette, sosyal hayatta bütün kanalların Türkiye lehine geliştiğini, bölme gayreti içinde olanların bunu yakalayamadığını vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gençlere, ''Bunlar kendi geleceklerini sağlama almak için sizlerin geleceğini çalmak isteyenlerdir ve bölgesel, küresel bir güç olma yolunda ilerleyen Türkiye'ye çelme takma gayreti içerisine girenler boşuna çabalıyorlar, artık biz bir kartopu değiliz. Artık çığ haline geldik ve şimdi bu çığ büyüyerek yoluna devam ediyor'' diye seslendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz bir vurgun düzenine, gençlerimizle birlikte, milletimizle birlikte 'dur' dedik, böyle başardık'' dedi.Voleybol Federasyonu Başkent Spor Salonu'nda düzenlenen, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı 53 yurdun toplu açılış törenine Başbakan Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, diğer ilgililer ve öğrenciler katıldı.

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada Türkiye'nin büyüme oranında yakaladığı ivmenin dünyada her yerde takdir edildiğini anlatarak, ''OECD'nin raporlarında da öyle, aynı şekilde G20'de de öyle'' diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin komşularının durumunun da ortada olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

''Şu anda Almanya'da işsizlik yüzde 8, Türkiye'de işsizlik yüzde 8.5. Komşularımız, Yunanistan'ın hali ortada, Avrupa'ya bakıyorsunuz İspanya'nın hali ortada, her ikisinde de işsizlik yüzde 25'e çıktı. İtalya'nın hali ortada, Portekiz'in hali ortada. Fakat Türkiye... Hatırlarsanız 2-3 yıl kadar önce bu kriz Türkiye'yi teğet geçecek dediğim zaman birileri dalgasını geçiyordu ama şimdi dalga onları çarpıyor. Ve bizi teğet geçti. Şu anda, 10 yıl önce Merkez Bankası'nın döviz rezervi 27,5 milyar dolarken, bugün Merkez Bankası'nın döviz rezervi 115 milyar dolara ulaşmıştır. Gençler, 10 yıl önce IMF'den borç alan bir Türkiye vardı ve borcumuz 23,5 milyar dolardı, 10 yıl önce. Şu anda bizim borcumuz IMF'ye 1,3 milyar dolar. Nisan ayında sıfırlıyoruz. Stand-by anlaşmalarını yapmıyoruz ve şimdi IMF'ye biz borç vereceğiz. Şu anda teknik görüşmeler yapılıyor ve 5 milyar dolar biz IMF'ye borç vereceğiz. Türkiye buraya geldi.''

''Biz bir vurgun düzenine, gençlerimizle birlikte, milletimizle birlikte 'dur' dedik, böyle başardık'' diyen Erdoğan, 10 yıldır bu ülkenin değerlerinden, birikiminden artan her kuruşu, millet için, vatanın evlatları için kullandıklarını, bundan sonra da aynı şekilde kullanmaya devam edeceklerini kaydetti.

Erdoğan, ''Cumhuriyetimizin 79. yılında, yani bundan 10 yıl öncesine kadar milletimiz onca çalışmasına, çabalamasına, fedakarlığına rağmen kişi başına milli gelirimiz neydi biliyor musunuz? Sadece 3 bin 500 dolar. Peki bugün kişi başına milli gelirimiz ne oldu, 10 bin 500 dolar'' dedi.

Daha önceki 79 yılda, 10 yılda elde ettiklerinin ancak 3'te 1'i kadar mesafe alınabildiğini ifade eden Erdoğan, ''Çünkü kabın dibi delikti. Kap su tutmuyordu. Birileri kaçak borular döşemiş, millete gitmesi gereken kaynakları sürekli hortumluyordu'' diye konuştu.

Erdoğan, o dönemlerde Ziraat Bankası gibi bir bankanın sürekli zararda olduğunu, ama şimdi Avrupa'da ilk üçün içinde bulunduğunu bildirdi.

Halkbank'ın, Vakıfbank'ın da durumlarının o zamanlarda iyi olmadığını anlatan Erdoğan, bütün başarının yolsuzlukların ortadan kalkmasıyla elde edildiğini ifade etti.

''İnşallah daha güzel günler var önümüzde'' diyen Erdoğan, ihracatın göreve geldiklerinde 36 milyar dolarken, şimdi 142 milyar dolar olduğunu, yıl sonu itibarıyla 146 milyar doları yakalayacağını belirtti.

Erdoğan, göreve geldiklerinde 8,5 milyar dolar olan turizm gelirinin, şimdi 23,5 milyar dolara yükseldiğini, 13 milyon olan turist sayısının ise şimdi 31,5 milyona ulaştığını kaydetti.

Bu durumun Türkiye'nin dünyada nasıl sevildiğinin de ifadesi olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

''Şu anda ülkemizi 3 kat büyüttük. Bunu yeterli görmüyoruz. İnşallah 2023 farklı olacak, ama biz çok daha farklı bir rüyanın şu anda eşiğindeyiz. O da şudur, bize sadece 2023 yetmez. İnşallah sizlerden meydana gelecek nesiller de 2071'in hayaliyle büyüsün. Çünkü bu millet Alparslan'ın yaktığı ışıkla 1071'den itibaren Anadolu'yu aydınlattı. Şimdi 2071'le de inşallah yeni kuşaklar, yeni doğacak nesiller, onun hayaliyle farklı bir Türkiye'yi inşa edecekler. 2023, bunun tohumlarının atıldığı bir yıl olacak. Şu anda onun hazırlığı içindeyiz, onun gayreti içerisindeyiz.''

Öğrencilere internet sözü

Erdoğan'ın konuşmasından sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında Kredi yurtlar kurumunda kalan öğrencilerin ücretsiz internet kullanımına imkan sağlayacak bir protokol imzalandı.

Başbakan Erdoğan, protokol imza töreni öncesinde projenin toplam değerinin yıllık 100 milyon lira olduğunu söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da internet kullanım ücretinin, bakanlıkça Evrensel Hizmet Fonu'ndan karşılanacağını belirtti.

Başbakan Erdoğan, imzaların atılmasının ardından, 5 ildeki yöneticilerle internet üzerinden canlı bağlantı yaparak buradaki yurtların açılışını yaptı. Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Albayrak ve diğer katılımcılarla sahnede diğer yurtların açılış kurdelesini kesti.

Başbakan Erdoğan'a, bir öğrenci yaptığı yağlı boya tabloyu hediye etti. Bir öğrenci de yaptığı maket kuğuyu Erdoğan'a hediye verdi.

Türk gençliği kendisine verilen değerin farkında

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, mevcut yatak kapasitesine, açılışı yapılan yurtlarla 40 bin yeni yatak ekleneceğini belirterek, Türk gençliğinin kendisine verilen değerin farkında olduğunu söyledi.

Kılıç, halen inşaatları devam eden, proje ve ihale aşamasında dahil olmak üzere 183 yeni yurt projesinin bulunduğunu ifade ederek, bunların da yapımı tamamlandığında 2013 yılı sonunda 400 bin yatak kapasitesine ulaşılacağını belirtti.

Yeni nesil gençlerin atmaları gereken adımların farkında olduğunu dile getiren Kılıç, ''Tek vatan, tek devlet, tek bayrak ve tek millet inancıyla arkamıza düşmeye her an hazır her an yol arkadaşımız olmaya aday'' dedi.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Albayrak ise yurtların yüzde yüz doluluk oranına sahip olduğunu ifade ederek, 2003 öncesi 50 kuruş olarak verilen beslenme katkısının bugün 6 lira olduğunu ve haftanın 7 günü verilmeye başlandığını söyledi.

Açılış sonrası Mustafa Ceceli sahne aldı.

Açılışı yapılan yurtlar

Adana, Adıyaman Yurdu, Afyon, Afyon Dinar Yurdu, Aksaray Yurdu, Ankara Gölbaşı Yurdu, Artvin Yurdu, Bartın Yurdu, Bingöl, Bitlis, Çanakkale Biga, 1Çanakkale Merkez, Denizli Buldan Yurdu, Diyarbakır, Düzce Akçakoca Yurdu, Edirne, Erzurum Oltu Yurdu, Gaziantep, Gaziantep Gazikent, Gaziantep Nizip, Iğdır, İzmir Buca Kız Yurdu, Karabük Kız Yurdu, Kars, Kayseri, Kırşehir, Kırşehir/Kaman, Kilis, Kocaeli Yurdu, Konya Ereğli, Konya Kadınhanı, Malatya, Manisa Kırkağaç, Mersin, Muğla(Erkek), Muğla(Kız), Nevşehir Avanos Yurdu, Ordu, Rize DOKAP, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas Suşehri Yurdu, Sivas Yıldızeli Yurdu, Tokat, Tokat Niksar, Trabzon Beşikdüzü Yurdu, Trabzon Of Yurdu, Uşak, Van, Van Gevaş, Van Özalp, Yozgat Akdağmadeni.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.