banner

Hapishanede iki üniversite bitirdi
Tayland'da uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla ömür boyu hapse mahkum edilen Myanmarlı Shan, hapishanedeki vaktini eğitime adadı ve iki üniversitede bitirdi.

Hapishanede iki üniversite bitirdiShan’ın anlattıklarına göre, herşey bir arkadaşının Shan’ın arabasını ödünç istemesiyle başladı. Shan arkadaşına arabasını verdi ve bir gün sonra evini polis bastı. Shan ne olduğunu anlamadı ama polislerin sert tavırlarından bir sorun olduğunu anladı. "Arkadaşım benden aldığı arabayla uyuşturucu ticareti yapmaya gitmiş ve araba benim olduğu için bu uyuşturucu halkasının liderinin de ben olduğumu düşünüyorlar" diyen Shan, bu sebepten dolayı müebbet hapse mahkum olmuş. Shan'ın iyi halinden dolayı bu cezası 19 yıla kadar düşürülmüş.

Burada geçirdiği süre içerisinde iki üniversite bitiren Shan, şu anda üçüncü üniversitesini okuyor. Shan “Hapishanede 15 yıl geçirdim. 15 yıl önce kendi şirketim vardı ve zengindim, arkadaşlarım vardı. İş arkadaşlarımdan biri geçen gün hastalıktan öldü. İki arkadaşımı da bir kaç yıl önce idam ettiler. Şimdi ne param var ne arkadaşım var. Dört yıl sonra buradan çıkacağım ama ne yapacağım dışarıda hiç bilmiyorum” diye konuştu.

‘BENİM SUÇUM MYANMARLI OLMAK’

Hapiste geçirdiği 15 yıl boyunca Myanmarlı yetkililerden kimsenin kendisine ulaşmadığını söyleyen Shan, "Benim tek suçum bizi hiç umursamayan öldük mü yaşıyor muyuz hiç düşünmeyen bir ülkenin vatandaşı olmam" dedi. Shan ülkesi için haberlerde hep demokratikleşen, büyüyen Myanmar dediklerini ama gerçekte hiç bir değişiklik olmadığını öne sürdü.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.