banner

Üniversitede ‘tekbir’ gerginliği
Sakarya Üniversitesi'nde YÖK’ü protesto eden öğrencilerler karşıt görüşlü öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrenciler YÖK’aleyhine slogan attıkları sırada, karşıt görüşlü öğrenciler tekbir getirince ortalık karıştı

Üniversitede ‘tekbir’ gerginliğiYÖK'ü eleştiren açıklaması sırasında, karşıt görüşlü başka bir grup öğrencinin tekbir getirmesi nedeniyle gerginlik yaşandı.

Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) dün bir grup öğrencinin cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek verdiği açıklamanın ardından bugün de sol görüşlü Öğrenci Kolektiflerinden oluşan bir grup, YÖK 'ü eleştiren bir açıklama yaptı.

Grup adına açıklamayı okuyan Eylem Bucan adlı öğrenci, YÖK'ün kurulmasından bu güne kadar üniversitelerde YÖK'e karşı verilen, eşit, parasız, bilimsel ve anadilde eğitim mücadelesinin devam ettiğini belirterek, "Bu sürenin son 10 senesi AKP iktidarının üniversiteleri teslim alma çabasına sahne oldu. AKP başaramadı, üniversiteliler teslim olmadı. Ancak AKP durmuyor. Sürekli yeni yollar deniyor. Üniversitelileri tutuklamalarla sindirmeyi denediler. Toplumun AKP'ye karşı direnen bütün kesimlerini hedef alan AKP yargısı üniversitelileri de hedef aldı. Yüzlerce öğrenci, sadece AKP'ye karşı çıktıkları için tutuklandı. Ama bu yetmedi. Üniversitelileri sindiremediler" dedi.

Bir tarafta YÖK protestosu bir tarafta 'tekbir' sesleri

Öğrenciler açıklamanın ardından AK Parti ve YÖK'ü eleştiren sloganlar atarken, alanın dışında bekleyen ve Alperenler olarak adlandırılan sağ görüşlü öğrenciler tekbir getirmeye başladı. Polis ve üniversite güvenliği gruplar arasında önlem alırken, sağ görüşlü öğrenci grubu daha sonra alanı terk etti.

Basın açıklaması olaysız sona ererken, dağılan öğrenciler minibüs duraklarına polis ve güvenlik görevlileri eşliğinde yürüdüler.

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.