banner
banner

Bakan Dinçer'e yüksek lisans sorusu
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e bir soru önergesi de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yaşanan yüksek lisans mülakat sınavı nedeniyle geldi.

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yapılan bir yüksek lisans sınavında Baran Barış adında bir öğrenciye dini sorular sorulduğunu iddia etti ve bu olayı Meclis’e taşıdı.Cihaner, Bakan Dinçer'in cevaplaması için soru önergesinde bulundu.

Milletvekili Cihaner, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne 2007’de Türkiye 182’incisi olarak kayıt yaptıran ve bu yıl haziran ayında bölüm üçüncüsü olarak mezun olan Baran Barış’ın yüksek lisans için girdiği ALES’ten 86, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin açtığı yabancı dil sınavından da 75 puan aldığını belirtti. Cihaner şunları söyledi:

“Bölüm hocaları bu aşamalardan sonra yüksek lisans mülakatında bir sorun yaşamayacağını söylemişlerdir. 27 Ağustos 2012 tarihinde yazılı mülakatın ardından, Ana Bilim Dalı Başkanı Sabahattin Çağın’ın jüri başkanlığında gerçekleştirilen Bölüm Başkanı Şerif Ali Bozkaplan tarafından sözlü mülakata alınmıştır. Gerçekleştirilen sözlü mülakatta Bölüm Başkanı tarafından ‘Zülfikar’ sözcüğünün anlamı ve Hz. Ali’nin kim olduğu sorulmuştur. Dini konularda bilgisinin olmadığını ifade eden öğrenci bu kez de ‘Sen ateist misin? Ateşe mi tapıyorsun?’ sorularıyla karşı karşıya kalmıştır. Hemen akabinde de ‘Allah’ yerine neden ‘Tanrı’ kelimesini kullandığı kendisine sorulmuştur. Gerçekleştirilen mülakatın ardından bahsi geçen öğrenci başarısız olmuştur.”

Dinçer'e yanıtlaması için sorulan sorular şunlar

CHP’li Cihaner, Bakan Dinçer’in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önergede şu soruları yöneltti:

- Bir hocanın yüksek lisans sınavında bir öğrencinin dini inancını sorgulama hakkı var mıdır?

- Yükseköğretim kurumlarında yüksek lisans, doktora, master vs. programlarına öğrenci alma kriterleri arasında din, dil ve inanç var mıdır? - Mülakata alınan kişinin dili, dini, ırkı, cinsiyeti ve siyasi görüşüne bakılarak mı karar verilmektedir?

- Siyasi ya da dini görüşlerinden dolayı mülakattan geçemeyen başka öğrenciler var mıdır?

- Varsa mülakatı gerçekleştiren sorumlu kişiler ile ilgili bakanlığınız kanalıyla herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

- Bu öğrenciye nasıl bir yol öneriyorsunuz?

- Mülakatlarda Anayasaya aykırı benzer sorular (İnsanların dini ve siyasi görüşlerini açıklamaya zorlayıcı) sorulamayacağı şeklinde bir genelge yayımlamayı düşünüyor musunuz?

İlgili haberler için tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.