banner

Okul kantininde akıllı kart uygulaması
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, okul kantinlerine yönelik denetimlerde bazı okul kantinlerine uygun koşullarda olmadığı gerekçesiyle para cezası vermişti. Beylikdüzü’nde bulunan Mehmet Gesoğlu İlköğretim Okulu, kantinde uyguladığı kart sistemiyle öğrencilere sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırıyor.

Veliler özel tasarlanmış karta istedikleri limitte para yükleyip, çocukları için zararlı olan yiyeceklere yasak koyabiliyor. Kantinden alışveriş yapan çocuklara velilerinin istediği gıda ürünleri dışında satış yapılmıyor.

Mehmet Gesoğlu İlköğretim Okulu, çocukların sağlıklı beslenmeleri konusunda başlattığı uygulamayla eğitimde örnek teşkil ediyor. Okul yönetiminin başlattığı uygulamada, öğrencilerin kantin alışverişleri için geliştirilen kartla velilerin izin verdiği yiyecek ve içecekler dışında öğrencilere satış yapılmıyor. Veliler çocukları için yasakladığı gıda ürünlerini belirterek sisteme dahil ediyor. Veliler görmese bile kantinden istediği ürünü almaya çalışan öğrenci, ailesinin koyduğu yasakla karşılaşıyor. Böylece öğrenciler ailelerinin ve okul yönetiminin kontrolü altında sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanıyor. Ayrıca uygulanan sistemle veliler karta istediği kadar para yüklüyor ve çocuklar günlük olarak velisinin belirlediği miktardan fazla harcama yapamıyor.

Uygulamanın diğer okullara örnek teşkil edebilecek bir seviyede olduğunu belirten Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, “Bütün mesele çocuklarımızın sağlıklı beslenebilme konusunda bazı tedbirler almak. Veliler çocuklarının alışveriş yapabilecekleri bir kart alıyorlar. Ödeme yüklüyorlar ve çocuklarının yiyebileceği gıda ürünlerini de tanımlıyorlar https://edmedicom.com. O vesileyle çocuk velisinin ödeme yüklemiş olduğu kartla, yine velisinin uygun gördüğü yiyeceği kantinden satın almış oluyor. Çocuklarımızın sağlıklı beslenmeleri onları sağlıklı bir yaşamlarını temin adına ben çok önemli diye düşünüyorum. Bu konuda okul yönetimini tebrik ediyorum” dedi.

Mehmet Gesoğlu İlkokulu Müdürü Yılmaz Yıldız, “Bu uygulama İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün dengeli beslenmeyle ilgili bir proje kapsamında çocukların daha iyi bir biçimde beslenmeleri, parayı daha düzgün bir şekilde kullanmalarıyla ilgili bir projedir. Bu konuda velilerden olumlu bir tepki aldık. Çocuklar, velilerinin istemedikleri bir ürünü almıyorlar. Diyabet, astım hastası öğrenciler olabilir, ona göre kantinde bunlara yasak getirilerek, bu ürünün alınmaması için yapılan bir çalışmadır” diye konuştu.

Sistem hakkında bilgi veren kantin yetkilisi Atilla Yıldırım, “Bu kartla öğrencimize hesap açıyoruz. Karta günlük harcama limiti belirleyebiliyorlar. 7 TL günlük harcama limiti var. Yasaklı ürünleri bu kartla belirleyebiliyorsunuz. Velinin istemediği bir şeyi çocuk alamıyor” şeklinde konuştu.

Çocuğu hasta olduğu için bazı gıdalardan uzak durduklarını belirten veli Öznur Saral Özbek, “Benim oğlum alerjik astım hastası. Dışardan yediğimiz yiyecekler vücudunda alerjik tepkilere yol açabiliyor. Çikolata, asitli içecekler, şeker zarar veriyor. Çalıştığım için sürekli okulda olamıyorum. Ama bu kart sayesinde çocuğumun neler yiyip, içtiğini biliyorum” diye konuşurken, bir başka veli Nihal Seçkin ise, “Bu uygulamayla çocuklarınız tamamen sizin kontrolünüz altında oluyor. Yiyeceklerini, içeceklerini siz belirleyebiliyorsunuz. Para açısından belli bir limit koyabiliyorsunuz” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.