banner

Dershaneleri toplumu rahatsız etmeden kapatacağız
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dershaneleri toplumu rahatsız etmeden hukuki bir zemin oluşturduktan sonra kapatacaklarını ifade etti

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dershaneleri kapatmak için hukuki zeminin yılbaşına kadar tamamlanacağını ve toplumu rahatsız etmeden dershaneleri kapatacaklarını belirtti. Dinçer, dershanelerin sektörel bir daralma yaşadığını ve son 2.5 yılda 360 dershanenin kapandığını söyledi

Dershaneler sektörel bir daralma içinde

- 3894 dershane var. Son 2.5 yılda 360 dershane kapandı. Giderek sektörde daralma var. Doğrudan SBS'ye hazırlayan dershane sayısı 800 civarında. SBS'yi kaldırırsak ya başka hizmet vermeye başlayacak ya da piyasadan çıkacak.

- 1000 civarında doğrudan üniversite hazırlık kursu var. Ayrıca KPSS, SBS ve üniversite hazırlık gibi çoklu program sunanlar bulunuyor. Normal liseye devam ederken aynı zamanda üniversite kurslarına giden öğrenci sayısı 233 bin civarında. Liseden mezun olmuş, üniversiteye girememiş, tekrar kurs alarak daha iyi bölümü kazanmayı hedefleyen öğrenci sayısı yaklaşık 250 bin. YGS'yi birden çok

yaptığımızda 240 bin civarında öğrenci daralması olduğunu varsayıyoruz.

MEB online üniversiteye hazırlık kursu başvurusu için tıklayın

Toplumu rahatsız etmeden kapatacağız

- Lisede okutulan tüm derslerin üniversite imtihanının konusu haline getirmeyi tartışıyoruz. Belki sınav zamanı ile ilgili düzenlemeler yapılabilir.

- karşımızda tek tip dershane yok. Her birinin durumunu göz önüne alarak düzenleme yapmak gerekiyor. Ayrıca toplumu rahatsız etmeden, dershaneleri mağdur etmeden bir formül bulacağız.

Sınav haberleri için tıklayın

Dershaneler kapatılmasın eylemleri

Hükümet cephesinden gelen dershanelerin kapatılmasına yönelik açıklamalar, sosyal medyada geniş yankı buldu. 'Dershanem olmasaydı' adıyla başlatılan kampanyaya iki günde çok sayıda Twitter kullanıcısı destek verdi.

İşte bazıları:

- Dershanem olmasaydı meslek lisesi mezunları kesinlikle üniversiteye gidemezlerdi

- Dershanem olmasaydı, dershanede eğitim alan 1.219.000 öğrenciyi hangi sokak başından toplardık acaba?

- Yarabbi 28 Şubat'ta kapattırmadığın dershaneleri, Müslümanlar'ın eliyle kapattırma n Dershanem olmasaydı eğitimde kalitesizlik ve yetersizlik son mu bulurdu?

- MEB'deki eğitim-öğretim yetersiz olduğu için var bu dershaneler. Sen bahçe işleri okuyanı öğretmen yaparsan olmaz ki!

#dershanemolmasaydı haberleri için tıklayın

- Dershaneler kapatılmasın. Parasız olsun, nasıl?

Sebep değil, sonuç

PROF. Deniz Ülke Arıboğan: Dershaneler hakkındaki olumsuz kanaat, eğitim sistemine duyulan genel tepkinin yansıması. Halbuki dershaneler sebep değil, sonuç. Merkezi sınav kalksa da belli üniversiteler talep görecek. Eğitimde bölgeler arası farkları, bazı öğrencilere yönelik kayırmaları, zengin çocuklarına verilen özel dersleri dengeleyen şey merkezi sınav. Dershane sektörünün verdiği burs miktarı %40'lara varıyor. Dershaneleri kaldırınca fakir fukara çocuklarını engellemenin dışında sonuç çıkmaz.

İlgili haberler için tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.