banner

Tartışma yaratan ders kitabında ilginç iddia!
Hindistan’da 11-12 yaş grubu öğrenciler için hazırlanan ders kitabı tartışmalara neden oldu. Kitaba göre, et yiyenlerin verdikleri sözleri tutmayan, kolaylıkla eşlerini aldatan ve cinsel suçlara daha meyilli oldukları ifade edildi

Hindistan’a 11-12 yaş çocuklar için yazılan New Healthway adlı ders kitabı tartışmalara neden oldu.

Eleştirilere neden olan ders kitabında et yiyenlerin "kolaylıkla aldattıkları, verdikleri sözleri unuttukları ve cinsel suç işledikleri" belirtiliyor.

Hindistan akademik çevreleri hükümetin daha büyük bir denetim kurmasını talep ederken, yetkililer okul kitaplarının içeriğinden kitapları seçen okulların sorumlu olduğunu savunuyor.

Delhi'deki Jamia Millia Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Janaki Rajan, "Bu, çocukları zehirliyor. Hükümet önlem alacak güce sahip ama suya sabuna dokunmuyorlar. " dedi.

Hindistan'da hangi okulların söz konusu kitabı ısmarlamış oldukları bilinmiyor.

Ancak böylesi bir kitabın öğrencilerin eline geçebiliyor olmasının da büyük kaygı yarattığı belirtiliyor.

Kitabın yayımcısı S. Chand, BBC'nin kendilerinden görüş alma taleplerine yanıt vermedi.

(bbctürkçe)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.