banner

Dersbaşı yapamıyorlar!
Sakarya’nın Geyve ilçesi Hisarlık köyünde yaşanan ilginç bir olay yüzünden çocuklar, dersbaşı yapamıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü, “Yönetmeliğe göre sınıf açmak için en az 10 öğrenci olmalı, 8 öğrenciniz var.” diyor. Köylüler ise tam 10 öğrencinin olduğunu iddia ediyor...

Dersbaşı yapamıyorlar!İlginç olay Sakarya’nın Geyve ilçesi Hisarlık köyünde yaşanıyor. Geçen yıl taşımalı sistemle, ulaşım ve iklim şartlarının getirdiği zorluklar nedeniyle düzenli eğitim alamayan Hisarlık köyü çocukları bu yıl daha okul yüzü görmedi. Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü ile veliler arasında yaşanan ‘öğrenci sayısı anlaşmazlığı’ yüzünden köydeki öğrenciler okula gidemiyor. Öğrenciler iki aydır okullarına kavuşmayı beklerken veliler ile milli eğitim müdürlüğü yetkilileri birbirlerini suçluyor. Hisarlık köyü sakinleri ilkokul çağında 10 öğrencileri bulunduğunu, milli eğitim müdürlüğü ise temmuzda yapılan planlamada öğrenci sayısının 8 olduğunu belirtiyor. Çocukları köye yakın diğer köylerdeki okullar da kabul etmiyor. Çünkü taşımalı sistemden yararlanabilmek için sayının 10’dan az olması gerekiyor. Bu arada çocuklarını okula göndermeyen velilere günlük 15 lira ceza kesiliyor.

Hisarlık Köyü Muhtarı Yaşar Çetintaş, 5’i bu sene ilkokul 1’e başlayacak öğrencilerle birlikte toplam 10 ilkokul öğrencisinin bulunduğunu ifade ediyor ve sorunu şöyle anlatıyor: “Biz okullar açılmadan öğrenci sayımızı milli eğitime bildirdik. Sorun olmadığını, okulun açılacağını söylediler. Biz de okulun ve öğretmen lojmanının tüm bakım onarım işlerini yaparak eğitime hazır hale getirdik. Okulların açılmasına birkaç gün kala öğrenci sayısının yeterli olmadığı belirtilerek okulumuz açılmadı. Çocuklarımızı yaklaşık gidiş-dönüş 36 kilometre uzaklıkta olan Karacaören köyündeki okula taşıyacaklarını belirttiler. Biz de kabul etmedik. Bize 3 kilometre ve 8 kilometre uzaklıkta olan köyler de var. Ancak çocuklarımız bu yakın köydeki okullara da kabul edilmiyor. Geçtiğimiz yıl taşımalı sistem yüzünden eğitimde büyük aksaklıklar yaşandı. Kışın bu bölgeye çok kar yağıyor. Yollar kapanıyor, servis yollarda kalıyor. Çocuklarımıza bir şey olacak korkusuyla yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl çocuklarımızın çoğu hastalık ve kar yüzünden yaklaşık 2 ay okullarına gidemediler.”

Karacaören köy okulunun yolunun özellikle kışın çok tehlikeli olması sebebiyle çocuklarını göndermek istemediklerini dile getiren İsa Çetintaş ise, “Benim ilkokul çağında 2 çocuğum var. Çocuklarımı okula göndermiyorum diye yaklaşık bin 500 lira ceza kesildi. Cezaya itiraz ettim. Çocuğumu hem okutamıyorum, hem de caza yiyorum. Bir an önce okulumuzun açılmasını istiyoruz.” diyor.

Sakarya Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, söz konusu köydeki okulla ilgili 3 müfettiş görevlendirdiklerini, bu incelemeler sonucunda bu yıl ve gelecek yıllarda öğrenci sayısındaki belirsizlik sebebiyle okulun açılmadığı bilgisini veriyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.