banner

Bakan'ın kızı torpille İngilizce Tıp’a geçti iddiası
Bakan Faruk Çelik’in kızının Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp bölümüne yatay geçişle usulsüz olarak kayıt yaptırdığı iddiaları daha önce gündeme gelmişti. Konuyla ilgili basın açıklaması yayımlayan Ankara Tabip Odası, Hacettepe Üniversitesi’nde kadrolaşmaya dikkat çekti ve bu duruma tepki gösterdi

Bakan Faruk Çelik'in kızının vakıf üniversitesinden "yatay geçişle" üniversite sınavında en yüksek puanla girilebilen Hacettepe İngilizce Tıp'a geçişini Odatv ve Sözcü Gazetesi'nden Emin Çölaşan gündeme getirmişti.

Odatv’de çıkan habere göre, Bakan Faruk Çelik’in kızının usulsüz bir şekilde puanı yüksek olan tıp bölümüne geçişiyle ilgili  TBMM'ye soru önergesi verilmiş ve önergenin cevaplanmadığı belirtildi.

İşte Odatv’nin haberi

Özel üniversiteden en yüksek puanlı devlet üniversitesine torpilli geçiş

Konuyla ilgili basın açıklaması yayınlayan Ankara Tabip Odası, Hacettepe'deki kadrolaşmaya dikkat çekerek, "Hacettepe piyasa güçlerine, çıkar çevrelerine, cemaatlere teslim edilmeyecektir." denildi.

O SORU ÖNERGESİ NEDEN HALA CEVAPLANDIRILMADI

Bakan Çelik'in kızını Hacettepe Tıp Fakültesi'ne kaydırmasına dikkat çekilen açıklamada konuya ilişkin bilgi verilmemesi de eleştirildi ve şöyle denildi:

"Son dönemlerde basına yansıyan, mevcut hükümetin kabinesinden Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in kızının Hacettepe’ye yatay geçiş yapması, Hacettepe Tıp Fakültesi’nin ve bu ülkenin tıp ortamının vicdanında yara açmıştır. Konuyla ilgili olarak TBMM’de soru önergesi verilmiş ancak hala cevaplanamamıştır. Bu olayın yarattığı şaibeli durum yetmezmiş gibi, Rektör Murat Tuncer tarafından, öğretim üyeleri de dahil olmak üzere tüm Tıp Fakültesi çalışanlarına soruşturma açılmıştır. Hacettepe çalışanları işi gücü bırakıp Rektöre ifade vermekle uğraşmak zorunda kalmıştır. Konu, basına yansıyan belgelerin kimler tarafından verildiğidir. Rektör Tuncer, asılsız olduğunu söylediği iddialara ilişkin belgelerin kim ya da kimler tarafından basına verildiğini araştırmaktadır.

Hacettepe Tıp Fakültesi, MİT Müsteşarlığı’na bağlı bir kuruluş değildir. Bir öğrencinin, Bakan çocuğu da olsa, yatay geçiş talebinin kabul edilmediğine dair belgenin gizlilik derecesi ne olabilir? Bu belge niye bu kadar gizlidir? Bir belgeye asılsız demek ardından da niye basına sızdırıldı diye soruşturmak hangi mantığa sığar?

Rektör Murat Tuncer, yatay geçişlere karar veren komisyona, Bakan Çelik’in kızı olduğu söylenen öğrencinin yatay geçiş için uygun olmadığı kararı vermesi üzerine, “Ya bu işi çözün, ya da istifanızı verin” diye bir cümle kurmuş mudur?

REKTÖR MURAT TUNCER'E SORUŞTURMA AÇILMALI

Bakan Çelik’in kızı olduğu söylenen öğrencinin, yılda 40 bin TL harçla okuduğu Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yatay geçişi ile ilgili açılması gereken bir soruşturma varsa, o da YÖK tarafından Rektör Murat Tuncer’e açılması gereken soruşturmadır. Rektör Tuncer, adı geçen belgeyi Hacettepe ve kamuoyu ile derhal paylaşmalı, bu süreci ayrıntıları ile açıklamalıdır.

200 bin öğrencinin önüne geçerek, Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan tıp fakültesine şüphelerle dolu yatay geçişe konu olan genç tıp öğrencisi kardeşimize de, kendisine ömrü boyunca yük olacak bu olayın dışına çıkmasını, adalet ve hak duygularını zedelememesini öneriyoruz.

HACETTEPE TIP FAKÜLTESİ'NDE YAŞANANLAR KABUL EDİLEMEZ

Hacettepe’den gaz bombalarını çıkarttığını söyleyerek işe başlayan ikinci sıradan atama Rektörümüz, polisi fakülteye sokarak, tıp öğrencilerinin yurtlarından gözaltına alınmasına vesile olduğunu kendisi itiraf etmektedir. Bugün kendi emekleri ile Hacettepe Tıp Fakültesi’ne giren öğrenciler demir parmaklıklar arkasındadır. Rektör Tuncer, daha iddianamesinin dahi hazır olmadığı sırada ve üzerinde gizlilik kararı olan davada, öğrencileri için, müstakbel meslektaşları için “onlar suçlu” diyebilmiştir. 

Haberin devamını okumak için tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.