banner

Öğretmenlere bir maaş ikramiye teklifi TBMM’ye sunuldu
Öğretmenlere, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel bir aylık ikramiye verilmesi için TBMM’ye CHP tarafından kanun teklifi sunuldu.

CHP Bolu Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Tanju Özcan tarafından hazırlanan öğretmenlere bir aylık ikramiye verilmesini öngören kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu

Öğretmenlere her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde verilmesi için sunulan kanun teklifinde şu ifadeler yer aldı;

Bilim ışığında ilerleyen ve her alanda başarıyı yakalayan ülkeler, hiç kuşkusuz ki bu başarıya ulaşmada eğitimi günlük siyasi polemiklerden uzak tutarak kalıcı ve ileriye yönelik "milli" eğitimpolitikaları izlemelerinden ve öğretmenlere hak ettiği değeri vermelerinden kaynaklamaktadır. Bu anlamda Ulu Önderimiz Atatürk'ün 100 üncü doğum günü 1981 yılından beri "Öğretmenler Günü'' olarak kutlanmaktadır.

Günümüzde ise çocuklarımızın geleceğine yön veren ve bu görevi büyük bir fedakârlıkla yapan öğretmenlerimiz, gerek özlük haklarında gerekse de çalışma koşulları açısından hak ettikleri değerinoldukça gerisindedirler. Bütün kötü şartlar ve olumsuzluklara rağmen, gönül verdikleri bu mesleğibüyük bir fedakârlıkla yapmaya devam etmektedirler.

Gün geçtikçe artan öğrenci sayısına karşın okul sayısının ve öğretmen sayısının azlığı hala giderilmiş değildir. 2013 yılı merkezi bütçesi incelendiğinde eğitim ve yükseköğretime ayrılan bütçenin, eğitimindaha nitelikli yapılmasından çok, daha ziyade zorunlu harcamaların karşılanmasına yönelik bir bütçeolduğu görülmektedir. bu haber memurlarbiz sitesinden kopyalanmıştır.

AKP hükümetleri döneminde çıkarılan yasa ve yönetmeliklerin eğitim sistemindeki sorunlara kalıcı çözümler getirmekten öte, eğitimi kendi siyasi ve ideolojik çizgisine büründürme çabasının dün olduğu gibi bugünde devam ettiğinin bir göstergesidir. Bunun en önemli örneği kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yasa değişikliğinde açıkça görülmektedir.

Toplumdaki statüleri, ekonomik ve özlük hakları çok ileri düzeyde olması gereken öğretmenlerimizin AKP iktidara geldiğinden bu yana olarak üvey evlat muamelesi görmüş, kamu çalışanları arasında en az ücrete mahkûm edilmişlerdir.

Yukarda bahsedilen konular göz önüne alındığında, 24 Kasım'da kutlanan Öğretmenler Günü'nde kendilerini mesleğine adamış öğretmenlerimize, her yılın 24 Kasım günü 1 aylık maaş tutarı kadar ikramiye verilmesi o günün anlam ve önemini daha da artıracaktır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.