banner

Üniversite-Sanayi işbirliğinin ilk meyvesini BMW kaptı
Üniversite-sanayi işbirliği sayesinde BMW'nin 2013 yılında piyasaya süreceği 2 ayrı model için bir fren hortumu üretildi.

Üniversite-sanayi işbirliği sayesinde yapılan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Üniversitesi ile Teklas Kauçuk işbirliği sonucu yüksek performanslı sürüşlere uygun bir fren hortumu üretildiğini belirterek, ''Bu fren hortumları, BMW'nin 2013 yılında piyasaya süreceği 2 ayrı modelinde kullanılacaktır'' dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 1. Üniversite-Sanayi İşbirliği Zirvesi’nin açılışında, Türkiye'nin, son yıllarda gerçekten de çok önemli bir değişim ve gelişim süreci yaşadığını kaydetti.

Ergün, üniversitelerde üretilen bilginin, kütüphane raflarından, kampüs alanından çıkartılarak nihai ürünlere dönüşmesi ve pazarlarda yerini alması gerektiğine işaret ederek, bilginin üretilmesi kadar önemli olan bir diğer hususun da bilginin kullanılması olduğunu söyledi.

Zira kullanılmayan bilginin, belki bilgiyi üretene kariyer noktasında tatmin sağlayacağını, ancak topluma bir fayda getirmeyeceğini dile getiren Ergün, ''Eğer teknoloji doğsun istiyorsak, bilimle, üniversite ile sanayiyi evlendirmemiz lazım. Nişanladık epey zaman önce. Şimdi düğün yapıyoruz. Bugün yaptığımız şey aslında bir düğün de sayılır. Üniversite ile sanayiyi evlendirmeden teknoloji doğmaz. Türkiye'de ileri teknoloji doğsun istiyorsak bunu gerçekleştirmemiz lazım'' dedi.

San-Tez projesi ile BMW'ye fren hortumu üretildi

Nihat Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Burada sizlerle tamamlanan bazı San-Tez projelerini de paylaşmak isterim. Kocaeli Üniversitesi ile Teklas Kauçuk işbirliği sayesinde yüksek performanslı sürüşlere uygun bir fren hortumu üretilmiştir. BMW'nin kendi klasik tedarikçilerinin üretemediği bu fren hortumları, yüksek basınç ve sıcaklıklara dayanıklı olmanın yanı sıra, yeni nesil hibrit araçlara uyumlu olmasıyla da öne çıkıyor. BMW''nin 2013 yılında piyasaya süreceği 2 ayrı modelinde bu fren hortumları kullanılacaktır. Bu San-Tez projesi ile ortaya çıkan bir ürün. Bakanlığımız bu önemli projeye 152 bin lira destek sağlamıştır. Proje ortağı firmanın katkısı ise 51 bin liradır.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.