banner

‘Okul kıyafeti’ en çok onları etkileyecek!
Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda kıyafet serbestliği getiren yönetmeliği okul kıyafeti üreticilerini ve esnafı olumsuz etkileyecek. 1.2 milyar TL’lik bir kayıp söz konusu.

giyim_esnafTürkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, okullara kıyafet serbestliği getirilmesiyle okul kıyafeti üzerinden geçimini sağlayan çok sayıda kişinin mağdur olduğunu savundu.

Okullara kıyafet serbestliği getirilmesiyle ilgili AA muhabirine değerlendirme yapan Negrin, ''Okul kıyafeti üreten veya satan firmalar işçi kıyafeti veya çocuk kıyafeti üretimine yönelebilirler ama 15 milyon adet okul kıyafetini de kaydırmak çok zor'' dedi.

Okul kıyafetlerinin çocukların giyeceği diğer kıyafetlerden de çok daha ucuz olduğunu kaydeden Negrin, öğrencilerin günlük kıyafetlerle okula gideceklerini, ailelerin bütçelerinde giyime ayırdıkları payları artırması gerekeceğini söyledi. 

Esnaf kaygılı

Bu arada okul kıyafetleri satarak geçimini sağlayan esnaf da yönetmeliğin kendilerini olumsuz etkilediğini belirterek, birkaç yıl geçiş süreci tanınması gerektiğini savundu.

Ankara'daki Çıkrıkçılar yokuşunda okul kıyafetleri satan bir mağazanın sahibi Kemal Ünal, yönetmeliğin esnafı iş bıraktırma düzeyine getireceğini iddia ederek, ''O kadar mal alıyorsun, para bağlıyorsun. Her şeyin okula yönelik, şu an her şey ekside. Elindeki malı çöpe mi atacaksın, yakacak mısın?'' diye sordu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.