banner

Özürlüler Kanunu sil baştan
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nun başta adı olmak üzere pek çok maddesinde değişikliğe gitmek için çalışma başlattı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Özürlüler Kanunu'nun başta adının değiştirilmesi ve yaklaşık 100 farklı kanunda geçen ''özürlü'', ''sakat'', askerlikle ilgili ''çürük'' kelimesinin değiştirilmesi için harekete geçti.

Yeni düzenlemede, engellilerin toplumdan tecrit edilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Buna göre, engelliler için ayrı oyun parkları, ayrı spor salonları, ayrı kültür merkezleri gibi soyutlanmış alanlar oluşturulmayacak. Mevcut sosyal kullanım alanları engellilere de hizmet verecek şekilde düzenlenecek.

Bakıma muhtaç engelliler, bakım kurumları yerine şehir merkezindeki evlerde bakılacak.

Örgün eğitime geç başlamış engellilerin eğitime dahil edilmesi zorunlu hale getirilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.