banner

Ev kadınlarının başlattığı burs kampanyası büyüyor
Çubuk'ta bir grup ev kadını, 3 öğrenciye burs vermek için başlattıkları çalışma sonunda Çubuk Eğitim Gönüllüleri Derneği'ni kurarak, burs verdikleri öğrenci sayısını 65'e çıkardı.

Ev kadınlarının başlattığı burs kampanyası büyüyorAnkara'nın Çubuk ilçesinde yaşayan bir grup ev kadını, yaptıkları gözleme, bazlama ve baklava gibi ürünleri satarak elde ettikleri gelirle, üniversite öğrencilerine aylık 100 lira burs verirken, burs müracaatlarının her geçen gün artması nedeniyle talepleri karşılamakta güçlük çekmeye başlayınca daha çok para kazanmak amacıyla ilerleyen yaşlarına rağmen, gelir elde edecekleri bir lokanta açtılar.

Çubuk eğitim Gönüllüleri Dernek Başkanı Hatice Erkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak hayallerini gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

''İki, üç çocukla burs vermeye niyetlendik, daha sonra gözleme yaparak 65 çocuğa burs verir hale geldik. Sonra baktık ki bu iş gözleme yapıp satmakla bitmeyecek. Şimdide yeni bir kazanç kaynağı olsun diye küçük bir lokanta açtık'' diyen Erkan, buranın hem yöresel yemekleri tanıtmak hem de öğrenci sayısını artırmak için önemli bir gelir kaynağı olacağını bildirdi.

Erkan, ''Burada da yine biz gönüllülük sistemi ile çalışıyoruz. Hedefimiz bu gün 65 olan burs sayımızı, inşallah 150'ye çıkartmaktır'' dedi.

Çoğu okuma-yazma bilmeyen veya ilkokul 5. sınıfa kadar okula gidebilmiş olan ev kadınlarından oluşan dernek üyelerinin, yaptıkları ev yemeklerini satacaklarını belirten Erkan, ilerleyen yaşlarına rağmen açtıkları Hanımelleri Lokantası'nın işleyebilmesi için herkesin desteğini beklediklerini ifade etti.

Erkan, ''Biz burada lokantalarda olmayan yöresel yemekleri yapmaya gayret edeceğiz. Pişirdiğimiz yemekleri mümkün olduğunca uygun fiyatlarla vermeye çalışıyoruz. Bu yaşımızda ne işimiz var lokantayla ama tek gayemiz ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vermek'' diye konuştu.

Açılışa Bakan Şahin'i ve kadın milletvekillerini bekliyorlar

İlçede maddi imkansızlık yüzünden eğitim hayatına devam edemeyen kimsenin kalmaması için var güçleriyle çalıştıklarını ve bunun için açtıkları lokantanın yaklaşık 50 bin liraya mal olduğunu vurgulayan Erkan, lokantaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile birlikte tüm kadın milletvekillerini beklediklerini kaydetti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.