banner

MEB ve YÖK’ten tarihi anlaşma
Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK arasında imzalanacak protokolle, lise öğrencileri üniversitelerde derse girebilecek, üniversite öğrencileri liselerde staj yapabilecek ve öğretmenler de çalışmalarını üniversitelerde sürdürebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK arasında lise öğrencileri ve öğretmenlerin üniversitedeki etkinliklerden yararlanabilmesi amacıyla bir anlaşma yapılacağı belirtildi. MEB ile YÖK arasında imzalanacak protokolle liseliler, üniversiteye gidip ders izleyebilecek.

Bugün Gazetesi’nin haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullar için yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor. YÖK ile işbirliği halinde gerçekleştirilecek projeye göre liselerde okuyan öğrenciler üniversitede derse girebilecek ve buradaki sosyal faaliyetlere katılabilecek. Öte yandan üniversite öğrencileri de liselerde veya ortaokullarda öğretmenlik yapabilecek.

MEB, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve üniversiteler arasında yapılan protokol kapsamında artık üniversiteler ile okullar iç içe olacak. Geçtiğimiz günlerde Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında pilot uygulaması gerçekleştirilirken projenin 81 ile yayılması için çalışmalar başlatıldı. Böylece bakanlık okullarda eğitimin niteliğini geliştirecek, öğrencilerin öğrenme başarılarını artıracak ve lise öğrencilerinin ileri düzeyde öğrenim görmesini sağlayacak.

Ortak çalışmaya izin

Hayata geçirilen protokol kapsamında lise öğrencileri, öğretmenleri ve okul yöneticileri üniversite kütüphanesinden ve sosyal faaliyetlerinden yararlanacak. Öğretmenler çalışmalarını üniversitede yapabilecek. Üniversite öğrencisi ve lise öğrencisi birlikte ortak çalışmalar yapabilecek ve ilgi duyduğun alanlarda derslere katılabilecek. Ayrıca üniversite bünyesindeki öğrenci toplulukları ile okullarda yer alan öğrenci kulüpleri arasında ortak etkinlik düzenleyecek. Öte yandan öğretmenler üniversitede yüksek lisans veya doktorasını yapacak.

Lisede staj yapacaklar

Üniversite öğrencileri ise okulları bilimsel araştırmalar için bir laboratuar olarak kullanabilecek ve akademisyenler ile öğretmenler işbirliği içerisinde bilimsel araştırmalar yapabilecekler. Üniversitenin diş hekimliği bölümünde okuyan öğrenciler ücretsiz olarak öğrencileri diş taramasından geçirecek. Böylece hem üniversite öğrencileri staj yapma imkanına sahip olacak hem de lise ve ortaokul öğrencilerinde diş sağlığı bilinci oluşturulacak. Ayrıca üniversitenin eğitim fakültesi öğrencileri de uygulamalı eğitim için okullardan yararlanabilecek.

YÖK: Kapılarınızı okullara açın

Milli Eğitim Bakanlığı ile anlaşan YÖK konuyla ilgili üniversitelerin rektörlerine yazı göndermeye başladı. Bu kapsamda YÖK üniversitelere göndereceği yazıda 'Üniversitenizi bulunduğunuz ilin veya ilçenin okullarına kapılarınızı açın' talimatı verecek. Bu sayede tüm üniversitelerin liselerle kaynaşması için harekete geçilmiş olacak.

(bugün)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.