banner

AİHM, komşuyu ‘eşit eğitim hakkı’ ihlalinden mahkum etti
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Roman çocuklarına eşit eğitim hakkı sağlamayan Yunanistan'ı mahkum etti.

AİHM, ''Yunanistan'ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ayırımcılığın yasaklanmasıyla ilgili 14. maddesini ve eğitim hakkıyla ilgili 1. protokolün 2. maddesini ihlal etiğine''hükmetti.

Roman kökenli 140 Yunan vatandaşı, çocuklarının Roman olmayan çocuklarla birlikte okumaların yolundaki taleplerinin reddedilmesi ve sadece Roman çocuklarının alındığı okulda eğitim kalitesinin düşük olmasını gerekçe göstererek 2009 yılında AİHM'ye şikayette bulunmuştu.

AİHM, Yunanistan'ın Aspropyrgos kasabasında yaşayan 140 başvuru sahibine 1000'er avro maddi tazminat ödemesini kararlaştırdı.

Yine aynı konuda başka bir başvuruda da geçen senelerde Yunanistan aleyhine ihlal kararı verildiğini hatırlatan Strasbourg mahkemesi, bu konuda Yunan hükümetinin artık gerekli düzenlemeleri vakit geçirmeden yapmasını istedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.