banner

Efe için MEB’den 20 bin TL fatura
Mahkemenin, anaokulunda üzerine lavabo düşmesi sonucu hayatını kaybeden Efe Boz'un ailesine Milli Eğitim Bakanlığı'nın 275 bin TL tazminat ödemesi kararının ardından MEB, aileye 20 TL'lik fatura çıkarttı

Anaokulundaki lavabonun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden Efe Boz’un ailesi MEB’den 275 bin lira tazminat kazandı. Ancak MEB, aileden 19 bin 450 liralık ‘vekâlet’ ücreti talep etti

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, Aileye davayı kazanmalarına rağmen vekâlet ücretinin yasıtılma nedeni ise davanın 1 milyon 150 bin lira istemiyle açılmış olması. Uzmanlar, mahkemenin tazminatın reddedilen kısmı için idare avukatı lehine ücret takdir ettiğini belirtiyor.

Maltepe’de eğitim gördüğü anaokulundaki lavabonun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden 6 yaşındaki Efe Boz’un ailesinden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 19 bin 450 liralık vekâlet ücreti istedi. Boz ailesinin açtığı dava sonucu 275 bin lira tazminat ödemeye mahkûm olan bakanlığa tepki gösteren Boz’un annesi Nurdan Boz, “Karar tebliğ edileli daha 2 gün oldu. 2 gün içinde bu yazıyı göndermeye utanmadılar mı? Aynı aceleciliği okullardaki eksikliklerin giderilmesi için de gösterseler“ dedi.

2 gün sonra yazı geldi

Maltepe’deki Dumlupınar İlköğretim Okulu’nun ana sınıfında eğitim gören 6 yaşındaki Efe Boz, 12 Mayıs 2010’da gittiği tuvalette lavabonun üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirmişti. Okul yöneticilerinin ihmali nedeneniyle hukuk savaşı başlatan Boz ailesinin, İstanbul Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı’na açtığı tazminat davası geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme 1 milyon 150 bin  lira tazminat istemiyle açılan davada aileye 275 bin lira ödenmesine hükmetti.

Kararın taraflara tebliğinden 2 gün sonra da Boz ailesine MEB’den ödeme yazısı geldi. MEB Hukuk Müşaviri Sema Doğru’nun imzasını taşıyan yazıyla, oğullarını kaybeden aileden 19 bin 450 liralık vekâlet ücreti istendi.

efe_lavabo

Bu ne hız?

Gelen yazıyla şoke olduklarını belirten anne Nurdan Boz, “Mahkemenin kararı hem bize hem de idareye tebliğ edildikten 2 gün sonra bu yazı geldi. Bu neyin acelesi? İki gün içinde bize bu yazıyı göndermeye utanmadılar mı? Bu kadar özveriyi ve aceleciliği okullardaki eksikliklerin giderilmesinde kullansalardı da Efe hayatta olsaydı. Efe’mizi geri getirsinler onlara istedikleri kadar para verelim. Ama olmuyor” dedi.

‘Bize acı verdi’

Kendilerine ödenmesi gereken tazminata miktar yönünden itiraz etmek amacıyla kararı temyiz edeceklerini de kaydeden anne Boz şöyle devam etti: “Kazanılan tazminat miktarı tek kuruşuna bile dokunulmadan çocuklar yararına kullanılacak. Bunun için miktarına itiraz edeceğiz. Kararda vekalet ücreti bize yükletildi ama bakanlığın hemen tahsil yoluna gitmesi bize acı verdi.”

Ailenin avukatı Hasan Girit de “İtirazımız vekâlet ücretine değil. MEB’in tahsilat için acele etmesine” dedi.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.