banner

3 aylık öğretmen sınıfta kaldı
Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra tayini çıkarak görevine başlayan Hataylı sınıf öğretmeni Muammer Vural, 3 aylık öğretmenliğinin ardından diploması iptal edilince şok oldu.

muammer_vuralBüyük emeklerle kazandığı Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 2012 Ocak ayında mezun olan Muammer Vural (27), üniversite tarafından geçici mezuniyet belgesi alarak mezuniyetini tamamladı. 2011 yılı Temmuz ayında girdiği KPSS'den 74 puan alan Vural, mezuniyetinin hemen ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Şubat 2012’deki 17 bin öğretmen atamasında Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde bulunan Sağırtaş İlköğretim Okulu’na atandı. Atamasıyla birlikte Viranşehir’e giden ve burada 3 ay öğretmenlik yapan Vural, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kendisine gönderilen yazı ile şok oldu. Yazıda “Hak etmediği halde mezun olmuştur. Bu nedenle diploması iptal edilmiştir” ibaresi üzerine Bakanlığa giden Vural, sorunun üniversiteden kaynaklandığını öğrendi. Alttan 6 dersi bulunduğu gerekçesiyle mezun olduğu Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından diploması iptal edilen Vural, 7 aydır yanlışın düzeltilmesini bekliyor.

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı ile yaptığı görüşmede hatanın kendilerinden kaynaklandığının söylendiğini aktaran Vural, “Bir dersten kaldığım söyleniyordu, sonra bu ders sayısı 6’ya yükseldi. Oysa bu söylenen derslerin tamamından geçtiğimi söyledim. Bana ‘Size verdiğimiz geçici mezuniyet belgeni ver, onu yok edelim. Sen bu derslerden tekrar sınava gir. Sonuca göre sana tekrar diploma verelim. Tekrar KPSS’ye gir. Atama bekle’ dediler. Böyle bir şey mümkün mü? Benim kazanılmış haklarımı elimden almak istiyorlar. Bu nedenle gerek Uludağ Üniversitesi, gerek Milli Eğitim Bakanlığı’nı mahkemeye verdim. 7 aydır işsizim, yapılan bir hata hayatımı kararttı" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.