banner

Eğitimin doğası nasıl değişiyor?
Hürriyet Gazetesi Yazarı Özgür Bolat’ın bugünkü köşesinden

Öğrenme ile ilgili seminerlerde eğitimcilerden, öğrenmenin resmini çizmesini istiyorum.

Daha sonra bu resimleri analiz ediyoruz. Ortaya çok net bir şey çıkıyor:

Birçok öğretmen öğrenmeyi, müfredatın  öğrenciye sınıfta okul saatleri içinde aktarılması olarak görüyor.

Ne kadar kısıtlı bir bakış açısı değil mi?

Aslında öğrenme sadece öğrenci ile kısıtlı değil. Hem öğretmenler, hem yöneticiler,  hem de veliler sürekli öğrenme içinde olmalı. Öğrenme sadece ders saatlerinde değil, sürekli vuku buluyor. Öğrenme sadece müfredatın aktarılması değil, öğrenciye hem bir anlayış hem de bir karakter kazandırma süreci. Öğrenci sadece öğretmenden değil, aynı zamanda birbirinden de öğrenebilmeli.

Ama okullar bu şekilde tasarlanmamış. Peki çözüm ne? Gerçek ve limitsiz öğrenme nasıl sağlanır? Şu anki eğitim anlayışı nasıl değişir?

İşte bu noktada online eğitim en etkin çözümlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Online eğitimi 5N1K çerçevesinde analiz edebiliriz.

NE ZAMAN?

İlk olarak online eğitim zaman algısını tamamen değiştiriyor. Öğrenmenin zamanını belirleyen kurumlar ya da hocalar değil, öğrenci oluyor.

Öğrenme, ders saatleri dışına çıkıp, 7/24 erişilebilir hale geliyor.

Dahası öğrenme ve öğretme aynı anda olmak zorunda değil.

NEDEN?

Online eğitim öğrenmenin amacını da değiştiriyor.

Müfredatı veya öğretmenin öğrettiklerini öğrenmek zorunda olan öğrenci online eğitimde ne öğrenmek istediğine kendisi karar veriyor.

Öğrenci ihtiyacına göre online eğitim veren platformlara girip, öğretmenini seçiyor ve öğrenmek istediği konuyu öğreniyor. Kafasına bir soru takıldığında hemen anında bağlanıp sorusunu sorabiliyor.

KİM?

Peki eğitimi kim veriyor? Yine öğretmen veriyor ama online platformlar sınıf ve okul ortamının çok fazla sunamadığı bir yarar sağlıyor:

Online ortam aynı zamanda bir öğrenme topluluğu oluşturuyor. Öğrenciler öğretmene ihtiyaç duymadan birbirlerinden öğrenebiliyor. Öğrenciler artık hem öğretmen hem de öğrenci oluyor.

NEREDE?

Online eğitimin sunduğu yararlardan  bir tanesi de öğrenmeyi dört duvarın (sınıf, okul ya da dershane gibi) dışına taşıyor olması.

Öğrenme her yerde  erişilebilir hale geliyor.

Öğretmen de internet ortamı olan her yerde eğitim yapabiliyor.

NE?

Dahası öğretmen sadece okulun sunduğu müfredat ile sınırlı kalmak zorunda değil. Kendini uzman hissettiği her konuyu öğretebiliyor.

Örneğin, bir okul öğrencisine en fazla 100 ders sunabilir. Ama online ortamda  3.2 milyondan fazla kişi ders almış..

NASIL?

Online eğitim yüzyüze bir ortam sunmadığı için dezavantajlı olduğu düşünülebilir,  ancak  sunduğu imkanlar o kadar çok ki  bugün Harvard ve MIT gibi dünyanın en büyük üniversiteleri online eğitime büyük yatırımlar yapmakta ve bu anlayışı yaymakta.

Dünyada online eğitime harcanan para 40 milyar dolar. Bu da online eğitimin ne kadar etkili bir yöntem olduğunu ve daha da ne kadar büyüyebileceğini bize gösteriyor.

Online eğitim tercih ediliyor çünkü bilgi birçok farklı şekilde sunuluyor.  Video, birebir görüşme, simülasyonlar, uygulamalar… Böylece yavaş yavaş öğrenmenin doğası değişiyor.

Yaratılan online topluluk ile bilgi sadece aktarılan bir meta olmaktan çıkıyor, diyalogtan ve tartışmadan ortaya çıkan üretilmiş bir fikirler topluluğu oluyor.

İşte online eğitim bu özelliklerinden dolayı alternatif ve etkili bir eğitim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

www.twitter.com/ozgurbolat

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.