banner

Cumhurbaşkanı Gül: Eğitim birinci önceliğimiz
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kalkınmış, gelişmiş ülkelerin çok iyi üniversitelere ve bilim dünyasına sahip olduğunu belirterek, bu alanda yeterince gelişmemiş ülkelerin kalkınmalarının söz konusu olmadığını söyledi.

abdullah gul omer dincerGül, “Onun için her şey nitelikli insandan geçmekte. Nitelikli bilim adamından geçmekte ve neticede nitelikli bir öğretimden geçmekte. Onun için ülkemizin önceliği de budur.” dedi.

Gül, Çankaya Üniversitesi’nin Merkez Kampüsü’nün açılışını yaptı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı’nın yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eski TBMM Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, Çankaya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sıtkı Alp ve Çankaya Üniversitesi Rektörü Ziya Burhanettin Güvenç de katıldı. Burada konuşan Gül, araştırma, geliştirme konularında da Türkiye’nin öne çıkmaya başladığını vurguladı. Eskiden milli gelirin çok küçük bir kısmının araştırma-geliştirme fonlarına ayrıldığını hatırlatan Gül, şimdi gelişmiş ülkelere yaklaşmaya başladıklarını kaydetti. Gül, “İnanıyorum ki 4-5 sene sonra en gelişmiş ülkelerin ayırdığı milli gelirdeki payı biz de ayırmaya başlayacağız.’’ diye konuştu. Her alanda eğitimin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, ilkokul öncesi, ortaöğretim, üniversite ve üniversite sonrası her alanda eğitimin, birinci öncelikleri olduğunu dile getirdi. Üniversitelerin sadece öğretim yapan yerler olmadığını belirten Gül, “Bütün bu biriktirdikleri bilgiyi sanayiye nasıl aktaracaklar? Nihayette nasıl ekonomiye yararlı hale gelecekler? Bu çok önemli. Yoksa bütün bilgiler dershanelerde kalırsa, bütün bilgiler kitaplarında kalırsa, yetişen öğrenciler, sadece teorik bilgilerle mezun olurlarsa onların hayata adaptasyonu çok daha zor olur. Ayrıca bugün kalkınmanın temel unsuru olan başta özel sektör olmak üzere, onlar bu kaynaklardan faydalanamaz.” ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.