banner
banner
banner

İmam Hatip öğrencileri dersleri boykot etti
Sorgun Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, bazı öğretmenlerin derslerde kendilerini ''Buradan mezun olanlar ya ev hanımı, ya da imam olur'' gibi küçümseyici cümleler kullandıkları iddiasıyla derslere girmeme eylemi yaptı.

imam_hatip_ogrenciVelileri ile okul önünde toplanan öğrenciler, bazı öğretmenlerin ''Bu okula okumak için gelinmez, Fatiha okumak için gelinir'', ''Buradan mezunlar ya ev hanımı ya da imam olur'' gibi hakaret içeren sözler sarf ettiklerini ileri sürerek gün boyunca derslere girmedi.

Sorgun İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Çağlayan Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, konuyla ilgili kendisine de şikayet geldiğini, bazı öğretmenlerin öğrencilere karşı küçümseyici davranış ve ifadelerde bulunduğunu kaydetti.

Yıldız, ''Konuyu okul idaresi ile görüştük. Burada hem lise, hem de Anadolu Lisesi öğrencileri eğitim görüyor. Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 460 puanla okuyan öğrenciler bulunuyor. Ancak öğrencilerden bazıları büyük bir hayal kırıklığı içerisinde. Öğrenciler, eğitim adına hiçbir şey alamadıklarını belirtiyorlar. Özellikle birkaç öğretmenimizde sıkıntı var'' dedi.

İsmini vermek istemeyen İmam Hatip Lisesi 12/A sınıfından bir öğrenci, bazı öğretmenlerinin okulda ''düz lise'' ve Anadolu Lisesi gibi ayrımcılık yaptıklarını öne sürerek, ''Anadolu Lisesi sınıflarına giren öğretmenler hiçbir şey yapmıyor. Hiçbir ders öğretmiyor. Ya oturarak ya da konuşarak dersi tamamlayıp gidiyor. Ben 4 yıldır İmam Hatip Lisesi öğrencisiyim, ancak mesleki ders alanında hiçbir şey öğretilmedi. Matematik çözdüğüm zaman 'neden matematik çözüyorsunuz, siz fen lisesi öğrencisi değilsiniz' diyerek matematik dersi yapmamızı bile istemiyorlar'' diye konuştu.

İmam Hatip Lisesi 9/A sınıfı öğrencilerinden Emine Yılmaz ise okula 451 puanla geldiğini anlatarak, ''Öğretmenlerimiz bana 'bu kadar yüksek puanla neden bu okula geldin' diyorlar. Diğer arkadaşlarım gibi dini eğitim verilen bir okula gelmek istedim. Okulumuzda birkaç öğretmen var. Bunlar, bizleri küçümseyerek hitap ediyor. bu öğretmenlere gerekli uyarıların ve cezanın verilmesini bekliyoruz'' şeklinde konuştu.

Olayın incelenmesi için müfettiş istendi

Sorgun Kaymakamı Levent Kılıç ise olayın kendisine iletilmesinin ardından inceleme başlattığını, detaylarının ortaya çıkarılması amacıyla müfettiş istediklerini kaydetti.

Kaymakam Kılıç, şöyle konuştu:

''Olay bana ilk kez sözlü olarak iletildi. Ardından da bu olay meydana geldi. Şu an İlçe Milli Eğitim Müdürümüz inceleme yapıyor. Olayın daha detaylı olarak incelenmesi amacıyla bir müfettiş istedik. Olayın meydana gelmesinde bir yönetim zafiyeti var gibi görünüyor. Müfettişin raporuna göre davranıp, gerekli işlemi yapacağız.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.