banner
banner

Din dersinin sınav sorusu olmasına itiraz
YÖK’ün aldığı karar gereğince 2013’te üniversiteye giriş sınavında din kültürü dersinden adaylara soru sorulmasına farklı çevrelerden tepkiler büyüyor. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel YÖK'ün kararını yargıya götüreceklerini belirtti. 

Hürriyet Gazetesi’nden Esra Kaya’nın haberine göre, YÖK’ün kararıyla üniversiteye giriş sınavları YGS ve LYS-4’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorular sorulmasına, azınlık okulları, Aleviler ve eğitimciler tepki gösterdi.

Özel Pangaltı Ermeni Lisesi’nin Müdürü Eva Orakyan: Bizim öğrencilerimiz bu sorulardan muaf tutulmalı. Eşitlik ilkesine aykırı. İtiraz edeceğiz. Kabul edilebilir bir durum değil. Üniversite sınavında bir soru bile çok önemliyken bizim bunu kabul etmemiz doğru olmaz. Bütün azınlık okulu müdürleri bir araya gelip, YÖK’e başvuracağız.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel: Zorunlu din dersini AİHM’ye götürürken bunların geleceğini biliyorduk. Sisteme göre okuldaki dersten sınavda soru çıkabiliyor ama Müslüman olmayan, inanmayan insanlar da var. İnanmak zorunda da değiller. Gayrimüslime ayrı soru mu sorulacak? Kerbela’dan beri zihniyet değişmedi, değişmiyor. Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görüyoruz. Şeriat devleti uygulaması var ve sistem değişmeli. Türkiye’nin gidişatı sağlıklı değil, iç çatışmaya gidecek. Biz bu haksızlığa, eşitsizliğe son vermek için dava açacağız, gerekirse AİHM’ye gideceğiz.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir: Yanlış bir karar. Siyasal iktidarın eğitimi gericileştiren uygulamasından bir tanesi de bu karar. Seçmeli dersler artık zorunlu gibi olacak. Üniversite sınavında soru çıkıyor diye öğrenciler seçmek zorunda hissedecek. Pedagojik değil. Din ve ahlak bilgisi notla, sınavla değerlendirilemez. Başbakanın ‘kindar ve dindar’ nesil anlayışı için uygulanan bir proje. Danıştay’da dava açacağız. Yakında karma eğitime de son verip, ‘kız- erkek ayrı sınıflarda eğitim olsun’ diyecekler.(kaynak hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.