banner

Eğitim-İş’ten din kültürü sorusuna tepki
Eğitim-İş, üniversiteye giriş sınavlarında adaylara “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersinden soru sorulmasına tepki gösterdi. Sendikadan yapılan açıklamada eğitimin dinselleştirilmesine vurgu yapılarak, ÖSYM’nin de AKP’nin dindar(!) ve kindar nesil yetiştirme politikalarına alet edildiği belirtildi.

Eğitim-İş, üniversite adaylarına YGS ve LYS sınavlarında “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersinden soru sorulmasına tepki gösterdi.  Eğitim-İş, din dersinden sınavlarda soru sorulmasını AKP’nin eğitimi dinselleştirmesi amacına yönelik bir uygulama olarak değerlendirdi. Kararın, ÖSYM’nin değil, 2002’den beri eğitimin bilimsel, laik, demokratik içeriğini yok etmeye çalışan siyasi iktidarın kararı olduğu belirtildi.

Sendikadan yapılan açıklama şöyle;

"AKP’nin eğitimin bütünüyle dinselleştirilmesi amacına yönelik bir adım da ÖSYM tarafından atıldı. ÖSYM, ortaöğretim ve yükseköğretime geçiş sınavlarında “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi”nden de soru sorulacağını açıklamıştır. Bu karar ÖSYM’nin değil, 2002’den beri eğitimin bilimsel, laik, demokratik içeriğini yok etmeye çalışan siyasi iktidarın kararıdır.

Henüz bir sınavı bile doğru dürüst yapamayan, nerdeyse yaptığı her sınava şaibe karışan, şifre skandallarıyla sarsılan ÖSYM’nin “Din kültürü ve Ahlak bilgisi” dersleriyle ilgili soru sorulmasını gündeme getirerek yeni bir tartışma başlatması oldukça manidardır.

İktidarın siyasi politikalarını uygulamayı görevi kabul eden ÖSYM, siyasal iktidarın dindar(!) ve kindar nesil yetiştirme amacına uygun olarak hareket etmektedir. Ancak bu karar bilimsel ve pedagojik açıdan yanlıştır.

Bu uygulama eşitlik ilkesine de aykırıdır. “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersiyle ilgili olarak sorulacak beş soru, YGS sayısal öğrencilerini 5(beş) puan, eşit ağırlık öğrencilerini 10(on) puan, sözel öğrencilerini 15(onbeş) puan; LGS 4’te ise sorulacak olan 8 soru öğrencileri 8(sekiz) ile 12(on iki) puan arasında etkilemektedir. Bu durum, din ağırlıklı eğitim veren okullara önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Bu uygulamanın temel hedeflerinden birisi de ilk ve ortaöğretimde seçmeli olan din içerikli dersleri zorunlu hale getirmektir. Öğrencilere bu dersleri seçmeleri için öğrencilere okul yönetimleri tarafından yapılan baskılara, aileler de katılacak, din içerikli dersler fiilen zorunlu dersler halini alacaktır.

Uygulamanın laik, bilimsel ve ulusal bir eğitimde yeri olmamalıdır. Okullarımız bir taraftan zorunlu ve seçmeli din dersleriyle dini bir eğitime yönlendirilirken diğer taraftan bilimsel ve laik eğitim bitirilmekte, müfredatların içi boşaltılmakta, sanat ve spor eğitimi okullardan dışlanmaktadır.

Mezhepler bakımından çeşitlilik olan ülkemizde, toplumu ve eğitimi bir mezhebe göre düzenlemenin çok ciddi sıkıntılara yol açacağı aşikârdır. Bu durum birleştirici olmaktan çok ayrıştırıcı olacaktır. Ancak siyasal iktidar, siyasi hedeflerine varabilmek için toplumu ayrıştırarak açık açık din sömürüsü yapmaktan kaçınmamaktadır.

Yaşananlar, bu iktidarın ekonomik ve siyasal anlamda 12 Eylül rejiminin devamı olduğunun ve hatta zaman zaman ondan çok daha ileri gitmekte olduğunun da bir göstergesidir.

Eğitim-İş olarak, savunduğumuz ilke, din derslerinin belli bir bilinç düzeyinde verilmesi, seçmeli olması ve notla değerlendirilmemesidir.

Siyasal iktidarın yanlış politikalarını deşifre etmeye, eğitim çalışanlarına ve halkımıza anlatmaya devam edeceğiz. Bu konuda hiçbir hukuksal ve meşru mücadeleden geri durmayacağız. Her zaman bilimsel, laik demokratik, ulusal ve parasız bir eğitim sisteminin mücadelesini vereceğiz."

Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.