banner

Savaş onları yıldırmadı
Suriye'nin Lazkiye kentine bağlı Bayırbucak bölgesinde iç savaş nedeniyle 1 yıldan bu yana kapalı olan okul, gönüllü öğretmenlerin çabasıyla yeniden açıldı.

suriye_dersYoğun çatışmaların yaşandığı Bayırbucak bölgesine giren AA ekibi, çatışmalar ve bombardımana rağmen yeniden açılan bir okulda eğitimlerine devam eden Suriyeli çocukları görüntüledi.

Muhaliflerin kontrolünde bulunan ve yaklaşık 8 aydır elektrik ve suyu olmayan, şehir merkeziyle bağlantısı kesilen köylerde her şeye inat yaşama tutunan Suriyeliler, Türkiye'deki çeşitli yardım derneklerinden gelen desteklerle ayakta kalmaya çalışıyor.

Bomba seslerinin sıkça duyulmaya devam ettiği bölgede, eğitimden sağlığa hiçbir hizmet de verilemiyor. Bölgede, okuma çağında olan ancak olaylar nedeniyle eğitimlerine devam edemeyen çocukların imdadına Suriyeli gönüllü öğretmenler yetişti.

Çocukların eğitimsiz kalmasına dayanamayan gönüllü öğretmenler, merkezdeki bir okulu yeniden açma kararı aldı.

En güvenli gördükleri bölgedeki bir okulu yeniden düzenleyerek eğitime açtıklarını ifade eden okulun sorumlusu Hasan Abdullah, AA muhabirine, çevre köyleri dolaşarak ailelerle görüştüklerini ve çocuklarını okula göndermeleri konusunda onları ikna ettiklerini kaydetti.

250 çocuktan 86'sı eğitime devam ediyor

Bölgede yaklaşık 250 çocuğun okuma çağında olduğunu belirten Abdullah, ailelerle yaptıkları görüşmeler sonucu 6 ila 14 yaş arasındaki 86 çocuğun eğitime başladığını söyledi.

Esed güçlerinin bölgedeki saldırıları nedeniyle hayatın durma noktasına geldiğini vurgulayan Abdullah, şöyle devam etti:

''Esed güçleri köyleri bombaladığından birçok köy dağıldı. Kimisi Türkiye'ye, kimisi de güvenli gördükleri köylere kaçtı. Okullarda yaklaşık 1 yıldır kapalı durumdaydı. Bizler de eğitime gönül vermiş insanlar olarak, bölgeye geldik. Çocukların en azından temel eğitimlerine devam etmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kalem, kitap ve defteri olmayan çocukların her şeye rağmen eğitimlerini sürdürmelerini amaçlıyoruz. Bölge hemen her gün Esed güçleri tarafından bombalanıyor. Birçok şeyden mahrum yaşamımızı sürdürüyoruz. Okulla ilgili ihtiyaçlarımız da çok. Çocuklarımızın eğitimsiz kalmaması gerekiyor. Onların okullarına devam ederek, eğitimli bireyler olması gerekiyor. Ancak, bazı çocuklar okuma yazmayı unutmak üzere. Bunun için güvenli gördüğümüz her gün eğitim vermeye devam edeceğiz.''

''Lütfen bize yardım edin''

Bu yıl liseye gitmesi gerektiğini belirten 14 yaşındaki Elif Abrak ise Esed'in yaptıkları yüzünden 1 yılını kaybettiğini söyledi.

Suriye'deki çocukların en büyük isteğinin okumak olduğunu ifade eden Abrak, ''Çoğu arkadaşımız okumak için uzaklardan geldi. Eksiklerimiz var ama biz okumak istiyoruz. Doktor olmak istiyorum. Bunun için de okula dönmek ve eğitimime devam etmem lazım. Lütfen bizlere yardım edin'' diye feryat etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.