banner

28 Şubat soruşturması YÖK'e uzandı
28 Şubat soruşturmasıyla ilgili savcılık, YÖK'e ait 300 klasör belgeye el koydu

28 Şubat soruşturması YÖK'e uzandıÖzgür Eğitim-Sen, 28 Şubat sürecinde "gerçek olmayan olaylarla kamuoyunu bilinçli olarak yönlendirerek" hükümetin ve Meclis’in etkinliğini sarstıkları iddiasıyla, bazı gazetelerin o dönemdeki sahipleri ve genel yayın yönetmenleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sendika Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, suç duyurusu dilekçesini, 28 Şubat ile ilgili soruşturma yürüten özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine verdi.

Dilekçede, 28 Şubat sürecinin en önemli aktörlerinden birinin de medya olduğu ifade edilerek, kamuoyunun, hükümet karşıtlığına kanalize edilmesi için taraflı ve yanlış haberler yapıldığı kaydedildi.

Bu şekilde, hükümet karşıtlığına ilişkin psikolojik destek alındığı ve gerçek olmayan olaylarla kamuoyunun yönlendirildiği aktarılan dilekçede, neticede hükümetin ve Meclis’in etkinliğinin sarsıldığı ifade edildi.

Dilekçede, "şüphelilerin", TCK’nın "Anayasa’yı ihlal", "Yasama organına karşı suç" ve "Hükümete karşı suç"a ilişkin 309’uncu, 311’inci ve 312’nci maddelerini ihlal ettikleri savunuldu.

Dilekçeyle birlikte 28 Şubat döneminde çıkan bazı haberlerin fotokopileri de delil olarak savcılığa verildi.

Vatan


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.