banner

Dünya yeni yıla böyle girdi
Yeni yıl, Türkiye'de olduğu gibi tüm dünyada coşkuyla karşılandı. Yeni Zelanda ve Avustralya'da başlayan kutlamalar, ABD'de son buldu.

Pasifik'te bulunan ada devletleri Kiribati ve Samao yeni yılaTSİ 12.00'de girerken, Yeni Zelanda'daki Chatham adası ise TSİ 12.15'de yeni yıla girdi. Yeni Zelanda da yeni yıla, TSİ 13.00'de ''merhaba'' dedi.

Avustralya da TSİ 15.00'te yeni yıla girdi. Avustralya'nın Melbourne şehrindeki yeni yıl kutlamalarında, 8,5 ton havai fişek 25 ayrı yerden, yaklaşık 550 bin kişinin bakışları arasında gök yüzüne fırlatıldı.

Öte yandan Çin, başkent Pekin ve Şanghay'da yapılan görkemli gösterilerle yeni yıla merhaba derken, Malezya ve Hong Kong da yeni yılı coşkuyla karşıladı.

Yeni yılı coşkuyla karşılayan Myanmar ve Tayvan'da da havai fişek gösterileri düzenlendi.

Avrupa'da yılbaşı manzaraları

Avrupa ülkeleri de yılbaşını coşkuyla kutladı.

Hollanda'daki kutlamalarda 70 milyon avroluk havai fişek patlatıldı. Başta Amsterdam, Rotterdam ve Lahey olmak üzere farklı şehirlerde düzenlenen eğlence ve havai fişek gösterilerine soğuk ve yağmurlu havaya rağmen on binlerce kişi katıldı

Paris'te binlerce kişi, yılbaşı kutlamaları için araç trafiğine kapatılan ünlü Champs-Elysees Bulvarı'na akın etti. Turistlerin de 2013'ün ilk dakikalarını geçirmek için tercih ettiği bulvar üzerinde bazı mağaza sahiplerinin, hırsızlık ve yağma olaylarına karşı vitrinlerini tahta perdelerle kapattığı görüldü.

Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Kosova'da halk, yılbaşı dolayısıyla sokaklara akın etti. Şehir merkezlerinde düzenlenen konserlerle eğlenen gençler, yeni yılı havai fişek gösterisiyle karşıladı.

ABD'de kutlamalar

ABD'nin New York kentinde yeni yılın ilk dakikalarını Times Meydanı'nda karşılamak isteyen yaklaşık 1 milyon kişi dondurucu soğuğa rağmen meydanı doldurdu.

New York'ta günlerdir süren hazırlıkların ardından dünyanın dörtbir yanından gelenler, öğle saatlerinden itibaren meydanı doldurmaya başladı.

Yerel saatle 18.00'de başlayan yeni yıl etkinlikleri kapsamında çeşitli gösteriler sunuldu. Taylor Swift, Carly Rae Jepsen ve Neon Trees gibi müzisyenler ve gruplar Times Meydanı'nın ortasına kurulan platformda kalabalığı coşturdu. 

Dondurucu soğuğa rağmen meydanı dolduran yaklaşık 1 milyon kişi en çok Güney Koreli müzisyen PSY'nin Gangnam Style şarkısına ilgi gösterdi.

2012 yılının son saniyelerini hep birlikte geriye doğru sayarak tamamlayan yerli ve yabancı turistler 100 yıldan fazla süredir devam eden ''kristal küre'' seremonisini ilgiyle izledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.