banner

ODTÜ Şeref Listesi'nden terör listesine!
ODTÜ’de çıkan olaylarda hakkında 'terör faaliyeti’ yaptığı gerekçesiyle soruşturma açılan öğrenci, 2 dönemdir ODTÜ'nün şeref listesinde. Olaylar sırasında dersteydi. Sonrasında yaralı arkadaşlarına yardım ederken 'yakalandı'.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı protesto ettikleri için haklarında ‘Terör Örgütlerinin Amaçları Doğrultusunda Faaliyette Bulunmak’ suçlamasıyla soruşturma açılan öğrencilerden Güven Kazım Altunkaya’nın iki dönemdir ODTÜ’nün ‘Şeref Listesi’nde yer aldığı ortaya çıktı. İnşaat Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Altunkaya, Radikal ’e konuştu.

Hopalı işçi emeklisi bir ailenin çocuğu olduğunu belirten Altunkaya “Babam işçi emeklisi, bu nedenle hem okuyup hem part-time çalıştım. Çeşitli alışveriş merkezlerinde çeşitli işler yaptım. ODTÜ’deki olaylar başladığından ben dersteyim. Olaylara aktif olarak katılmadım. Yaralanan arkadaşlara yardım etmeye çalıştım. Polisle çatışmaya girmedim, taş atmadım. İlkyardım bilgisi sahibiyim bu nedenle yaralı arkadaşlara yardımcı olmaya çalıştım” dedi.

‘Ailem çok endişelendi’

Altunkaya, “Çevremizde çok basit gerçeklerle aylarca öğrencilerin tutuklandığını biliyoruz. Gözaltına alınmam ve ‘terör’ suçlaması ailemi ve beni çok endişelendirdi. Ancak ailem desteğini esirgemedi. İki dönemdir ODTÜ Şeref Listesi’nde yer almayı başardım. Okulumu bu dönem bitirip mastır yapmak istiyorum” diye konuştu.

‘Göktürk-2’nin fırlatılması sırasında yaşanan olaylar nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce, 10 öğrenci hakkında ‘Terör Örgütlerinin Amaçları Doğrultusunda Faaliyette Bulunmak’, ‘2911 Sayılı Kanuna Muhalefet’, ‘Kamu Malına Zarar Vermek’ ve ‘Görevli Memurları Darp ve Etkin Direnme’ suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı. Başbakan da kendisini protesto edenleri ağır dille eleştirerek “Hiç kimse bu nasıl öğrenci, nasıl rektör demiyor. Biz de öğrencilik yaptık ama taşla sopayla öğrencilik yapmadık. Bunu protesto olarak nitelemek bana göre ilimden de nasip almamaktır” demişti.

Rektörden tebrik

2011 -2012 1’inci ve 2’nci dönemlerinde ODTÜ Şeref Listesinde yer alan Altunkaya, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar tarafından kutlandı. Öte yandan 47 üniversitede görev yapan 289 akademisyen, ODTÜ’deki olaylar sonrasında, gerek hükümetin gerekse ODTÜ’yü suçlayan açıklamalar yapan üniversite yönetimlerinin tavrını kınayan bir bildiri yayımladı.

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.