banner

Okul yakanlara ‘müebbet’ istemi
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 4 okulun yakılması olayına katıldıkları iddiasıyla tutuklanan 7 kişi için ağırlaştırılmış müebbet ve 45'er yıl hapis cezası istendi.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. Maddesi'nden sorumlu Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Yüksekova'da haziran, temmuz ve ağustos aylarında meydana gelen İMKB, Atatürk, Hamit Kesici ve 5 Mayıs ilköğretim okullarının yakılması olaylarıyla ilgili başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Yaklaşık 5 ay süren soruşturma kapsamında, okulların yakılması olayına ve ilçe merkezindeki çeşitli eylemlere katıldığı gerekçesiyle tutuklanan 7 zanlı hakkında hazırlanan 130 sayfalık iddianame, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İddianamede, dört okulun yakılması ve ilçe merkezinde ses bombası atılması olaylarına katılan 7 kişi için ayrı ayrı, ''Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü faaliyeti çerçevesinde görevi yaptırmamak için direnmek, terör örgütünün propagandasını yapmak, patlayıcı madde bulundurmak ve genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak'' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 45'er yıl hapis cezası istendi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.