banner

Evrim teorisini anlatan öğretmene soruşturma!
İzmir Buca’daki Ümit Başaran İlköğretim Okulu’nda görev yapan F.P. isimli Fen Bilgisi öğretmeni hakkında müfredatta yer alan ‘Mutasyon ve evrim teorisi’ dersini anlattığı için soruşturma açıldı.

evrim teorisiİzmir’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nun dünya klasikleri arasında yer alan John Steinbeck’in ünlü “Fareler ve İnsanlar” kitabını sakıncalı bulmasının ardından şimdi de, Fen Bilgisi öğretmeni hakkında “Mutasyon ve evrim teorisi” dersini anlattığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

F.P. hakkındaki soruşturma, isimsiz bir velinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği dilekçesinde “öğretmenin evrim teorisini anlatırken İslam dininin değerlerini aşağıladığı”nı öne sürmesi üzerine açıldı. Soruşturma nedeniyle F.P. dün İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği eğitim müfettişlerine ifade verdi.

Derste ne anlattın?

İfadesi alınan öğrenmen F. P.’ye müfettişler “Derste ne anlattınız”, “Derste İslam dinini aşağıladınız mı?” şeklinde sorular sordu. F.P. ise, “Müfredatta var olan dersi anlattım,  iddiaları kabul etmiyorum” şeklinde cevap verdi.

İsimsiz dilekçeler ve soruşturmalar arttı

Eğitim-Sen İzmir 5Nolu Şube Başkanı Özcan Çetin, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı’nın göreve başlamasından sonra isimsiz dilekçelerin arttığını belirterek soruşturmaya tepki gösterdi.

Bardakçı’nın partizanca davrandığını söyleyen Çetin, İzmir’de yapılan Milli Eğitim Şurası’nda kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı okutulması önerisi getiren Abdülkadir Yıldız’ın Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevine getirildiğini, kadrolaşmanın  ardından da görevini yapmaya çalışan öğretmenler hakkında isimsiz dilekçeler ile soruşturmalar açılmaya başlandığını kaydetti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.